خبرهای کوتاه
مردان وردپرس آموزش وردپرس آموزش وردپرس ، بازتاب (trackbacks) و پینگ (pingbacks) در وردپرس

بازتاب امکانی است که وردپرس از آن برای آگاه سازی مدیران سایت ها استفاده کرده و  کار با این سیستم بسیار ساده می باشد. زمانی که شما از نوشته سایت دیگری در سایت خود استفاده می کنید و به آن لینک می‌دهید، وردپرس با توجه به آن لینک به سایت مذکور یک بازتاب ارسال می کند تا مدیر آن سایت از این کار شما مطلع شود و همین روند برای شما نیز اتفاق خواهد افتاد.در صورتی که از بازتاب به درستی استفاده شود، می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت شود.

در وردپرس هنگامی که به قسمت تنظیمات->گفتگوها برای تنظیمات مربوط به نظرات کاربران  می رویم با قسمتی مواجه می شویم با عنوان"" که شاید برای برخی سوال باشد که بازتاب و اهمیت آن در سایت چیست که وردپرس گزینه ای برای این منطور قرار داده است.در این  قسمت بازتاب (trackbacks) پینگ (pingbacks) در وردپرس را شرح می دهیم.

به طور کلی سه روش متفاوت برای استفاده از بازتاب وجود دارد:

 • Refback:
 • Traceback:
 • Pingback: 


Refback :

Refback یکی از انواع بازتاب بوده که به صورت ساده از خاصیت HTTP Referer برای بررسی و کشف پیوندهای(link)  ورودی استفاده می‌‌کند. زمانی که یک مرورگر وب از سایت A به سایت B حرکت می‌‌کند در هدر HTTP پارامتر HTTP Referer را با آدرس سایت A مقداردهی می‌‌کند و به این طریق سایت B با بررسی این مقدار متوجه خواهد شد  که بازدیدکنندگان از چه طریقی به سایت B  وارد شده‌‌اند.


بازتاب (Trackbacks)

بازتاب این امکان را  به وبلاگنویس ها  می دهد تا با دیگر سایت ها در ارتباط باشند. Trackback  یا بازتاب یکی از روش های  ایجاد Link back می باشد .Link back روشی است  که توسط آن وبلاگ نویس ها و یا صاحبان سایت  در صورت استفاده از لینک نوشته های خود توسط سایر وبلاگ ها که مدیران یا نویسندگان آن سایت آن لینک را در سایت خود به اشتراک گذاشته اند آگاه خواهند شد. در این صورت صاحب نوشته قادر به شناسایی افرادی که به مطلب لینک داده اند یا به مطلب او استناد کرده اند خواهند بود.

 بهترین راه فهمیدن این موضوع ویدئوهای پاسخگوی یوتیوب است. مثلا:

 •  ما  پستی در وبلاگ خود  انتشار می کنیم
 • شما می خواهید نظری درباره این پست بنویسید ، از خواننده های خود بخواهید که گفته های شما را خوانده و درباره آن نظر ارسال کنند.
 • شما یک پست در وبلاگ خود ایجاد کرده و یک بازتاب (Trackbacks) به پست سایت ما ارسال می کنید.
 • ما بازتاب (Trackbacks) شما را دریافت میکنیم و تصمیم میگیریم که آنرا به عنوان یک کامنت نمایش دهیم یا خیر، درصورتی که بازتاب شما توسط ما تایید شود لینکی به پست وبلاگ شما نمایش داده میشود.

 بعضی از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress و Movable Type وDrupal و …  از این نوع بازتاب به صورت اتوماتیک پشتیبانی می‌‌کنند. بدین منظور که هنگام ایجاد نوشته جدید، به صورت خودکار تمام لینک هایی که در آن نوشته وجود دارد را ping می کند که هر دو سایت فرستنده و گیرنده‌‌ی درخواست باید از این ویژگی پشتیبانی کنند.در این روش احتیاجی به ارسال فیزیکی لینک سایت فرستنده به گیرنده نبوده و به طور خاصی  شناسایی ارتباط بین وبلاگ ها انجام می شود. 

 


پینگ بک (Pingbacks) 

به صورت خاص Pingback یک درخواست مبتنی بر پروتکل XML-RPC بوده که از سایت A به سایت B  فرستاده می شود، همچنین این روش نیاز به یک لینک دارد. وقتی که سایت B سیگنال Pingback را دریافت کند به صورت اتوماتیک به سایت A می‌‌رود و به دنبال آن لینک می‌‌گردد‌‌، در صورتی که این لینک وجود داشته باشد عملیات Pingback به صورت موفقیت آمیز انجام می شود. این تایید اعتبار باعث می شود که  روش Pingback نسبت به روش Traceback کمتر در معرض حملات پینگ‌های اسپم قرار گیرد. 

 

Pingbacks  به نرم افزارها  توانایی ارتباط با سایت ها  را می دهد. شباهت زیادی به نظرات  از راه دور دارد.

 • ما یک پست جدید در سایت خود ساخته و آن را انتشار می دهیم.
 • شما روی سایت خود با توجه به  لینک مقاله ما پستی رو وبلاگ خود قرار میدهید.
 • نرم افزار سایت شما به طور خودکار یک Pingbacks  به ما میفرستد
 • نرم افزار سایت  ما این Pingbacks  را دریافت کرده و به طور خودکار به سایت  شما رفته تا منبع Pingbacks  را تایید کند (لینک را نمایش می دهد)
 • سپس ما میتوانیم Pingbacks  شما را به عنوان یک نظر  نمایش داده و  این صرفا یک لینک به سایت شما خواهد بود

Pingbacks  با سایت خود شما نیز کار می کند. یعنی اگر در یکی از پستهای خود لینکی به یکی دیگر از پستهای دیگر سایت خود  بدهید وردپرس به خودش پینگ میدهد. این کار میتواند واقعا آزار دهنده باشد.


تفاوت های  بین  بازتاب(Trackbacks) وپینگ بک( Pingbacks) 

 • Trackbacks به صورت دستی بوده  در حالی که Pingbacks اتوماتیک می باشد.
 • Pingbacks  مطلبی نمی فرستد. در بازتاب (Trackbacks )گزیده ای از مطلب فرستاده میشد.

فواید  استفاده از بازتاب

 بازتاب ها از طریق دیدگاه به مدیران سایت ها اطلاع رسانی می شود. پس اگر مدیر آن سایت بازتاب شما را تایید کند یک لینک از سایت شما در قسمت دیدگاه های آن سایت به ثبت خواهد رسید که می تواند در لینک سازی به کمک شما بیایید.

و نکته مهم دیگر، شما به عنوان یک حرفه ای شناخته خواهید شد. در فضایی که اغلب وب سایت ها از روی یکدیگر کپی می کنند و حتی اشاره کوچکی به منبع نمی کنند؛ این کار شما نزد مخاطبان سایت خودتان و مدیر آن سایت بسیار ویژه جلوه خواهد کرد و از شما یک شخص حرفه ای خواهد ساخت.

غیرفعال کردن بازتاب

 با اینکه سرویس ارسال و دریافت بازتاب گزینه مناسبی برای مدیران سایت ها بوده  اما استفاده نادرست برخی افراد سودجو باعث این شده است که  از مدیران سایت ها از این امکان چشم پوشی کرده و آن را غیرفعال کنند.

برای غیر فعال کردن بازتاب ها در وردپرس به قسمت تنظیمات – گفت و گوها رفته و  گزینه پذیرفتن بازتاب از دیگران را مانند تصویر زیر  غیرفعال کنید.

 

با این کار Pingbacks  و Trackbacks برای پست های آینده غیر فعال خواهد شد ولی برای پست های قدیم تر از غیر فعال نمی شود.

برای غیر فعال کردن پست های قدیمی تر  نیاز دارید تا یک کوئری در دیتابیس سایت خود قرار دهید.اگر مبتدی هستید با یک فردی که به وردپرس آشنایی کامل دارد این کار را بسپارید.به پنل ادمین هاست خود شده و phpmyadmin را پیدا کرده و آن را باز کنید.در دیتا بیس سایت خود گزینه sql را پیدا کرده و کد زیر را قرار دهید 

  
 برای غیر فعال کردن pings نیز می توانید از افزونه ای به نام No self Pings که پینگ به سایت خود را غیر فعال می کند ، استفاده کنید.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۹ شهریور ۱۳۹۵
برچسب ها:, , , , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.