مردان وردپرس جاوا اسکریپت آموزش جاوااسکریپت ،‌ بخش اول – آرایه ( Array )

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%a7%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%be%d8%aa-%d8%8c-array-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%a2%d8%b1%d8%a7%db%8c%d9%87-wpmen

همانطور که در بخش قبلی در خصوص ساخت متغییر صحبت کردیم و در ادامه قرار شد بیشتر در خصوص داده ها و ساخت و استفاده از آن ها صحبت کنیم در این قسمت نیز می خواهیم به طور کامل با مبحث آرایه ساخت و استفاده از آن در زبان جاوااسکریپت توضیحاتی را ارایه کنیم با مردان وردپرس همراه باشید تا با آرایه ها بیشترآشنا شوید.

برای ساده تر شدن استفاده از داده ها ،  موارد بسیاری پدید آمده است یکی از این راه ها استفاده از آرایه ها است که در زبان جاوااسکریپت نیز به مانند هر زبان دیگری وجود دارد در حقیقت آرایه ساختاری از داده ها را ایجاد می کند که برای دسترسی و اعمال عملیات های مختلف از سوی برنامه کار را برای برنامه نویس ساده تر می کند. از این رو به هنگامی که به عنوان مثال نیاز به این موضوع دارید که لیستی از روزهای هفته را ایجاد کنید می توانید از آرایه های استفاده کنید به مثال زیر دقت کنید:

ما در کد بالا یک آرایه را ایجاد کردیم که مقادیر آن روزهای هفته می باشد خروجی کد بالا به مانند تصویر زیر است:

array-javascript-wpmen-ir

برای ساخت آرایه کافیست یک از روشی که در بالا گفته شد استفاده کنید توجه کنید که سیستم جاوااسکریپت خود این موضوع را تشخیص می دهد که داده از نوع آرایه می باشد و به مانند برخی زبان ها نیاز نیست که اعلام کنید این داده از نوع آرایه است و تنها کافیست داده های خود را درون " [ براکت] " قرار دهید و آن ها را با یک " , " از همه جدا کنید . همچنین برای خروجی گرفتن اگر کل مقدار را چاپ کنید خروجی به مانند تصویر بالا می شود اما برای این که به خانه های این آرایه دسترسی داشته باشیم چه باید کنیم.

این موضوع را فراموش نکنید که خانه های آرایه از صفر شروع می شوند و اگر بخواهید با آن ها دسترسی داشته باشید کافیست شماره آن خانه را بدانید به این صورت به سادگی به آن بخش از آرایه دسترسی خواهید داشت به مثال زیر توجه کنید:

همانطور که برای تعریف آرایه از براکت استفاده می کنیم برای دستیابی به خانه مرود نظر نیز از براکت و شماره آن خانه استفاده خواهیم کرد خروجی کد بالا در کنسول مروگر ما " یک شنبه " می باشد.

بعد ها بیشتر در خصوص آرایه ، توابع موجود در استفاده از آرایه ها صحبت خواهیم کرد ، توجه به این موضوع که آرایه ها نقش بسیار بزرگی را در برنامه نویسی ایفا می کنند بسیار مهم است  از این رو پیشنهاد می کنیم که آرایه ها و مباحث گفته شده در آموزش ها را به خوبی درک کنید چرا که با درک تمامی بخش های برنامه نویسی است که می توانید برنامه نویس خوبی شوید.

امیدوارم این سری از آموزش جاوااسکریپت نیز مورد توجه قرار گرفته باشد در بخش بعدی در خصوص اشیا ( Objects )  صحبت خواهیم کرد.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 10 نوامبر 2016

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.