خبرهای کوتاه
مردان وردپرس جاوا اسکریپت آموزش جاوااسکریپت ، بخش اول – انواع متغییر

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%a7%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%be%d8%aa-%d8%8c-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d9%85%d8%aa

در ادامه مبحث آموزش جاوااسکریپت در این بخش می خواهیم در خصوص انواع متغییر ها ، تعریف و استفاده از آن ها صحبت کنیم پس با مردان وردپرس همراه باشید تا با یکی از اساسی ترین بخش های زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت آشنا شوید.

متغییرها  بخش بسیار مهمی از هر زبانی را تشکیل می دهند از این رو دانستن انواع آن ها و نحوه استفاده از آن ها به برنامه نویس کمک می کند تا در سطوح برنامه از داده برای پیشبرد اهداف برنامه استفاده کند. زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت از نوع زبان هایی است که در آن نیاز نیست نوع داده را مشخص کنیم چرا که این موضوع به صورت اتوماتیک توسط آن تشخیص داده می شود. به عنوان مثال زمانی که می خواهید یک متغیر از نوع عددی را تعریف کنید تنها کافیست نام متغییر را نوشته مقداری را به آن اختصاص دهید همین کار را برای تعریف یک مقدار اعشاری و یا کلمه و نوشته انجام می دهیم. 

برای تعریف یک متغیر در جاوااسکریپت می بایست به مانند زبان های دیگر از کلمه کلیدی مخصوص این کار استفاده کنیم در زیر شرح تعریف متغییر ها در سه نوع دسترسی را آورده ایم‌:

var : تعریف متغییر 

let : تعریف متغیر به صورت محلی

const :  تعریف ثابت و یا فقط خواندنی

برای نام گذاری متغییر ها می توانید از تمامی حروف الفبا , اعداد ,  $ , _ استفاده کرد توجه داشته باشید شروع نام هر متغییر باید با حروف الفبا صورت گیرد. 

مورد دیگر در خصوص تعریف نام متغییر ها این است که جاوااسکریپت جزو زبان هایی محسوب می شود که به بزرگی و کوچکی حروف حساس است بنابراین دو کمله wpmen و WpMen با هم متفاوت می باشند. 

استفاده از متغییر ها به سادگی تعریف کردن آن ها می باشد به مثال زیر توجه کنید:

آنچه در خروجی کنسول مرورگر چاپ می شود کلمه wpmen می باشد. درمثال بالا ما مقدار متغییر را تنها تعریف کردیم در حالی که نوع آن را تعریف نکردیم چرا که سیستم خود عمل تشخیص را انجام می دهد. مثال بالا را می توان به این صورت تغییر داد.

خروجی کد بالا اول چاپ wpmen و سپس مقدار ۳۳ می باشد دو نوع متفاوت به یک متغییر اخصاص دادیم و چاپ کردیم.

پس از درک تعریف متغییر نیاز است که بدانید محدوده یک متغییر چه مقدار است مبحث بسیار مهمی بسیار استفاده می شود این موضوع مهم را با مثال زیر پی گیری می کنیم:

 

اگر کد بالا را اجرا کنید مقدار this is function hello_func 33 در کنسول چاپ می شود اما در خط بعدی آن یک خطا ایجاد می شود چرا که سیستم قادر به دسترسی به این متغییر نیست برای این موضوع که ما محدوده متغییر را محلی تعریف کرده ایم و تنها از درون تابعی که تعریف کرده ایم آن قابل دسترسی می باشد و در خارج دسترسی به آن غیر ممکن است.

پس به یاد داشته باشید برای تعریف یک متغییر از نوع محلی می بایست از کلمه کلیدی let استفاده کنید.

مورد بعدی تعریف ثابت ها می باشد برخی مواقع نیاز داریم مقداری را تعریف کنیم که دیگر قابل تغییر نباشد و به نوعی مقدار آن ثابت باشد برای این کار کافیست از کلمه کلیدی const استفاده کنید به سادگی این مورد را در زیر آورده ایم‌:

در مثال بالا مقدار hello worpdress را به ثابت wpmen اختصاص دادیم و چاپ کردیم اما در خط بعدی مقدار آن را تغییر دادیم که این کار عملی نشد چرا که نوع wpmen از نوع ثابت بود و قابل تغییر نیست.

در بخش بعدی به مباحث بیشتری در خصوص داده ها اشاره خواهیم کرد, از این که با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : ۸ آبان ۱۳۹۵
برچسب ها:, , , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.