خبرهای کوتاه
مردان وردپرس هوک آموزش وردپرس ، اکشن ها و فیلتر ها – بخش اول

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%d8%8c-%d8%a7%da%a9%d8%b4%d9%86-%d9%87%d8%a7-%d9%88-%d9%81%db%8c%d9%84%d8%aa%d8%b1-%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%a7%d9%88

در این مقاله می خواهیم به طور کلی در خصوص Action  و Filter ها در وردپرس صحبت کنیم ،‌ موضوعی که برای توسعه دهندگان وردپرس بسیار مهم بوده چرا که از این روش ها بسیار در قالب ها و پلاگین ها برای پیشبرد اهداف استفاده می شود ، با مردان وردپرس همراه باشید تا با اکشن ها و فیلتر ها بیشتر آشنا شوید.

اگر یک وردپرس کار حرفه ای باشید یا به هر نحوی به توسعه قالب و یا پلاگین پرداخته باشید قطعا به این موضوع رسیده اید که اکشن ها و فیلتر ها بخش بسیار مهم و یکی از کاربردی ترین موارد در وردپرس می باشد این که برای تغییر در روند اجرای یک پلاگین و یا بخشی از یک قالب اکشن و یا فیلتری را فراخوانی کنید به شما کمک می کند بدون آن که به کد اصلی آسیبی وارد کنید و یا تغییری در آن اعمال کنید ، تغییرات خواسته شده را ایجاد و اجرا کنید این روند در هنگامی بسیار مهم تر جلوه می کند که پلاگین و یا قالب اصلی بروزرسانی شود و این گونه سیستم شما بدون آسیب دیدن با چندین بخش کاملا جدا ولی به هم پیوسته به فعالیت خود ادامه می دهد. در این مقاله سعی داریم با مثالی عملی نحوه روند کار اکشن ها و فیلتر ها را توضیح دهیم. به خاطر داشته باشید که اکشن ها و فیلتر ها در واقع همان هوک های وردپرس هستند.

تعریف Function , Action , Filter

قبل از هر چیز مهم است که معنی بخش های مختلف را بدانید و این که هر بخش برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

  • تابع ( Function )

هر برنامه نویسی به خوبی می داند که تابع چیست در حقیقت برای این منظور که کدهایی را که می نویسیم را بتوانیم در بخش های دیگر نیز استفاده کنیم و همچنین استفاده از آن ها را ساده تر کنیم از توابع استفاده می کنیم توابع در همه زبان ها موجود می باشند و در زبان PHP نیز بیشتر از ۵ هزار تابع آماده موجود است که نیاز برنامه نویس را به موارد ابتدایی و حتی پیشرفته برطرف می کند ، اما برنامه نویسان به سادگی می توانند تابع خود را بسازند و در مکان های مختلف برنامه خود از آن استفاده کنند در وردپرس نیز توابع آماده برای انجام خیلی از کارها موجود است که در این بخش می توانید با ۱۰۰ تابع پرکاربرد وردپرس آشنا شوید. 

  • اکشن ( Action )

در حقیقت اکشن ها زمانی به کار می آیند که تابعی را ساخته اید و می خواهید زمان خاصی اجرا شود به عنوان مثال زمانی که کاربر لاگین می کند آن تابع اجرا شود در این قسمت است که اکشن ها به کمک برنامه نویس می آیند و به سادگی توابع مورد نظر را در زمان مورد نیاز اجرا می کنند.

  • فیلتر ( Filter )

اما همه این موضوع را می دانند که موضوع بروزرسانی امری بسیار مهم و حیاتی به حساب می آید به این صورت که اگر بروزرسانی نکنید به زودی سیستم از رده خارج شده و بسیار ناامن می شود از این رو همیشه تمامی سیستم ها را بروز نگه دارید ،‌ اما یک مشکل بزرگ وجود داشت زمانی که پلاگین یا قالبی ساخته می شد توسعه دهندگان مختلف از سراسر جهان برای استفاده از آن ، آن را نصب و تغییرا ت دلخواه خود را اعمال می کردند و ناگهان نسخه جدید از آن منتشر می شد تنها راه این بود که نسخه را به صورت دستی بروزرسانی کنید و کد های جدید را جایگزین کد های قبلی کنید و مراقب باشید که تغییراتی را که اعمال کرده اید از بین نرود و یا این که نسخه جدید را نصب کنید و تغییرات را از نو بروی نسخه جدید اعمال کنید. این کار بسیار سخت و مشکل بود تا این که فیلتر ها آمدند سیستمی که بسیار کارآمد و مهم بود  و یک سکوی پرتاپی بسیار مهم  برای وردپرس بود از زمانی که این سیستم ها آمدند دیگر برنامه نویسان نیاز نداشتند که بروی کد اصلی تغییرات را ایجاد کنند چرا که کد جدا را می نوشتند و هنگام فراخوانی کد اصلی کد آن ها نیز اعمال می شد این کار به توسعه وردپرس و پلاگین ها و همچنین قالب های آن کمک شایانی کرد. امروزه نیز فیلتر ها بخش جدانشدنی از توسعه وردپرس می باشند.


نحوه استفاده از Filter , Action , Function

حال که معنا و مفهوم هر کدام از موارد بالا را متوجه شدیم بیایید تا از هر کدام از موارد بالا مثالی را بسازیم و در سیستم اجرا کنیم تا هر چه بیشتر با این ۳ مورد آشنا شویم.

نحوه ساخت و استفاده از Function

همانطور که در بالا ذکر کردیم توابع کمک بسیاری به توسعه دهنده می کنند تا برنامه های بزرگتر را سریع تر و قویتر بسازند و همچنین بعد ها  توسعه و اشکال زدایی سریع تر صورت می گیرد چرا که برنامه به بخش های کوچک تری تقسیم شده است که دسترسی به آن بخش ها را ساده تر کرده . در زیر نحوه ساخت یک تابع را در زبان  PHP توضیح خواهیم داد به مثال زیر دقت کنید:

 در کد بالا یک تابع به نام hello_world را ساختیم که در هر مکانی که آن را فراخوانی کنید مقدار " hello world, wpmen.ir " را بر میگرداند توجه کنید که برای چاپ آن می بایست از تابع echo استفاده کنید به صورت زیر:

به این صورت اولین تابع را به زبان PHP نوشتیم و از آن استفاده کردیم.  در وردپرس به هنگام ساخت قالب می توانید یک فایل به نام functions.php را بسازید که به صورت پیش فرض بروی  قالب اجرا می شود کد بالا را درون آن نوشته و در هر محلی از قالب که نیاز دارید آن را نمایش دهید.

در قسمت بعدی در مورد نحوه استفاده از Action , Filter ها صحبت خواهیم کرد. امیدواریم تا این بخش از آموزش موارد را به خوبی درک  و نحوه استفاده از آن را فرا گرفته  باشید.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 5 نوامبر 2016
برچسب ها:, , , , , , , , , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.