آموزش گیت ( Github ) بخش اول: گیت چیست ؟
مردان وردپرس GIT آموزش گیت ( Github ) بخش اول: گیت چیست ؟

برای هر توسعه دهنده ای آشنا شدن با ابزار های توسعه نرم افزار ،  یکی از مهم ترین بخش های یادگیری و حرفه ای شدن او است از این رو گیت که به نوعی پر طرفدارترین سیستم کنترل نسخه می باشد و یکی از مهم ترین ابزار های توسعه محسوب می شود ،  مردان وردپرس بر آن شد تا آموزش قدم به قدم گیت را در مجموعه سری آموزشی گیت ارایه کند تا توسعه دهدگان و برنامه نویسان فارسی زبان بتوانند از این منبع ارزشمند در پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.

Git ( گیت ):

در واقع گیت یک سیستم کنترل نسخه ( Version Control System ) است که وظیفه آن نگه داشتن کدها در قالب نسخه هایی است که به وجود آورده ایم. به عبارت دیگر زمانی که برنامه نویس کدهایی را ایجاد می کند ممکن است بعد ها در بخشی از برنامه تغییراتی را که به وجود آورده را به حالت قبل برگرداند درست به مانند نرم افزار هایی که قابلیت بازگشت به مرحله قبل را دارند، با چنین سیستم های از جمله گیت می توان به راحتی به هر قسمت از برنامه مراجعه کرد.

  • گیت تغییرات را نگه می دارد.
  • هر تغییر می تواند یک نام ویژه داشته باشد مثال ورژن ۱ ، ورژن ۲ و… که می توان تغییرات انجام شده در هر نسخه را مشاهده کرد.
  • تمام سیستم های کنترل ورژن ( VCS ) یک هدف اصلی دارند و آن مدیریت سورس کد می باشند.

 

مدیریت سورس کد ( Source code Management )

کد های کامپیوتری که به وسیله برنامه نویسان ساخته و توسعه داده شده اند و در نهایت یک برنامه را تشکیل داده اند مجبور هستند که توانایی تغییرات بخش هایی که در هر زمان ساخته شده اند را داشته باشند همانند افزودن ویژگی ها ، رفع خطاها و مرتب سازی آنها ، پس در نتیجه به خاطر هدف اصلی ممکن است ۹۰ تا ۹۵ درصد ، اغلب اوقات VCS ها برای مدیریت کد ها می باشند.این ابزار ها را مدیریت سورس کد یا SCM می نامیم.پس این دو مختصر (SCM و VCS ) می توانند به جای یگدیگر استفاده شوند.SCM یک خصیصه خاص تر می باشد زیرا واقعا ما از VCS ها برای اهداف مدیریت سورس کد های خود استفاده می کنیم.اگر تمایل داشتید می توانید با هر دوی این واژه ها بیشتر آشنا شوید ولی بدانید آنها تقریبا مترادف هستند.

حال آیا اینکه شما از یک ابزار مدیریت سورس کد استفاده کرده باشید یا خیر بهتر است بدانید که شما به طور قطع با ابزار کنترل نسخه آشنا شده اید. مدیریت سورس کد بر این منوال است که در بین نسخه های مختلف مثلا ورژن ۱ یا ۲ بگردید و بتوانید بین آنها حرکت کرده و کد های آنها را بررسی کنید. برخی از نمونه های کنترل نسخه که بدون سورس کد هستند و احتمالا با آن کار کرده اید به شرح زیر است.

 

Adobe Photoshop :

حتما با نرم افزار گرافیکی فتوشاپ برخورد داشته یا کار کرده اید. Photoshop یک نرم افزار گرافیکی می باشد که می توانید تصاویر خاص خود را اعم از کارت ویزیت، تصویر گرافیکی ، ویرایش تصویر و… را انجام دهید.حال فرض کنید یک رنگ را اشتباه تغییر داده اید یا یک سری تغییرات انجام دادید که منجر به بد شدن عکس شده و می خواهید آن را به حالت قبل برگردانید.فتوشاپ یک پالتی با نام history یا تاریخچه در خود دارد که می توانید در آن به حالت های قبل برگردید که این نمونه ای از سیستم مدیریت سورس کد می باشد.

Microsoft Word :

اگر با نرم افزار بالا آشنایی ندارید حتما با آفیس ورد که برای تایپ می باشد کار کرده اید.شما می توانید با کمک UNDO به حالات قبلی برگردید و یا با REDO تغییرات را دوباره به حالات جدید تر آن برگردانید و اگر کس دیگری بخواهد با آن کار کند فایل خود را ذخیره کرده و برای آن فرد می فرستید.سپس او تغییرات انجام شده را اعلام می کند.


و اگر حتی با Office هم کار نکرده باشید دیگر با سیستم عامل کار کرده اید مثلا دکمه های Ctrl+z را حتما می شناسید .این ها نمونه های بدون کد بودند.حال فرض کنید همین منوال برای کد های برنامه نویسان باشد.اگر کدی به اشتباه وارد شود می توانید تغییرات را انجام دهید .حال چندین نفر هم می توانند روی یک پروژه به صورت همزمان کار کنند.این از اهمیت های وجود گیت می باشد.

همه اینها مثال های خیلی ابتدایی برای کنترل نسخه بودند.و هیچ تشابهی در همه ۴ موردی که ما درباره سیستم های کنترل نسخه می گوییم نخواهند داشت.اما مهم بودند که بدانید چگونه نسخه های مختلف بخش های تغییرات را در یک سند نگه می دارند و چگونه می توان بین نسخه های مختلف حرکت کرد.

کنترل نسخه توزیعی
در برنامه نویسی کامپیوتر، کنترل نسخه توزیعی،  به عنوان کنترل نسخه توزیع و یا همچنین به عنوان کنترل نسخه غیر متمرکز شناخته شده است که  اجازه می دهد تا بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار به کار بر روی یک پروژه  که به اشتراک گذاشته شده است به طور همزمان کار کنند. این بازبینی نرم افزار در یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده (DRCS)، که به عنوان یک سیستم توزیع کنترل نسخه (DVCS) شناخته شده است ذخیره می شود.
کاربران مختلف از Repository (مخزن) های خود ((که بعدا به آنها خواهیم پرداخت)) به جای کار با یک مخزن مرکزی هر یک مخازن خود را دارا می باشند و تغییرات را اعمال می کنند این کار به سرعت توسعه کمک شایانی می کند چرا که همه همزمان می توانند توسعه را انجام دهند پس از ایجاد تغییرات به سرور اصلی منتقل خواهند کرد و اطلاعات را نیز از سرور اصلی دریافت می کنند تا همه مخازن با سرور اصلی یکسان سازی شود.
 

در قسمت بعدی در خصوص تاریخچه گیت صحبت خواهیم کرد‌، با مردان وردپرس همراه باشید.

 

آموزش گیت ( Github ) بخش اول: گیت چیست ؟

 

آموزش گیت ( Github ) بخش دوم : تاریخچه گیت

 

آموزش گیت ( Github ) بخش سوم : نصب گیت

 

آموزش گیت ( Github ) بخش چهارم : ثبت نام

 

آموزش گیت ( Github ) بخش پنجم : ساخت مخزن و فراخوانی آن

 

آموزش گیت ( Github ) بخش ششم : تنظیمات گیت

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 10 نوامبر 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.