آموزش گیت ( Github ) بخش دوم : تاریخچه گیت
مردان وردپرس GIT آموزش گیت ( Github ) بخش دوم : تاریخچه گیت

برای هر توسعه دهنده ای آشنا شدن با ابزار های توسعه نرم افزار ،  یکی از مهم ترین بخش های یادگیری و حرفه ای شدن او است از این رو گیت که به نوعی پر طرفدارترین سیستم کنترل نسخه می باشد و یکی از مهم ترین ابزار های توسعه محسوب می شود ،  مردان وردپرس بر آن شد تا آموزش قدم به قدم گیت را در مجموعه سری آموزشی گیت ارایه کند تا توسعه دهدگان و برنامه نویسان فارسی زبان بتوانند از این منبع ارزشمند در پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.تاریخچه گیت:

پنج سیستم  مهم کنترل نسخه وجود دارد  که می خواهیم  نگاهی اجمالی بر آنها داشته باشیم. بسیاری از سیستم های کنترل ورژن وجود دارند که در طول سال ها ساخته شده اند که ما به  طور کلی به محبوب ترین های آنها می پردازیم.

 • اولین  آنها SCCS  می باشد که آن اولین نیست اما اولین محبوب ترین می باشد. در سال 1972 منتشر شد و توسط AT&T توسعه داده شد و همراه با یونیکس است.
 • RSC یا Revision Control System : سیستم کنترل نسخه ( RCS )  یک نرم افزار  پیاده سازی کنترل نسخه  برای ذخیره سازی ،  بازیابی ،  ورود به سیستم ،  شناسایی ،  و ادغام تجدید نظر خودکار می باشد.
 • CVS یا Concurrent Versions System : یک نرم افزار رایگان سیستم کنترل نسخه کلاینت-سرور در زمینه توسعه نرم افزار است.
 • SVN یا Apache Subversion : یک نرم‌افزار نسخه‌بندی و سورس کنترل است که به صورت یک نرم‌افزار آزاد عرضه می‌شود.  توسعه این نرم‌افزار در سال ۲۰۰۰ توسط شرکت کلاب‌نت آغاز شد.
 • GIT :  یک نرم‌افزار آزاد و متن‌باز برای بازنگری کد منبع توزیع شده و مدیریت منبع کد است که برروی سرعت تاکید می‌کند. گیت ابتدا برای توسعهٔ لینوکس توسط لینوس تروالدز به وجود آمد و اکنون پروژه‌های فراوانی از آن الهام گرفته‌اند. هر دایرکتوری کاری در گیت یک مخزن کامل با تاریخچهٔ کامل تغییرات و قابلیت بازنگری تغییرات است و برای کار با آن نیازی به دسترسی به شبکه یا سرور مرکزی وجود ندارد. گیت یک نرم‌افزار آزاد است که تحت عنوان جی‌پی‌ال نسخه ۲ منتشر شده است.

نکته :  برای وردپرس کارهایی که در سایت وردپرس پلاگین و یا قالب می خواهند طراحی و یا برنامه نویسی کنند بهتر است با دستورات SVN نیز آشنایی داشته باشند.

 

تولد گیت :

توسعهٔ گیت زمانی شروع شد که بسیاری از توسعه‌دهندگان لینوکس، در استفاده از بیت کیپر، که یک سیستم مدیریت کد می‌باشد که قبلاً برای توسعه هستهٔ لینوکس استفاده می‌شد، امتناع ورزیدند. نگهدارندهٔ کپی رایت، لری مک وی، حق استفادهٔ رایگان از این نرم‌افزار را پس از آن که اندرو تریدگل به روش مهندسی معکوس می‌خواست که پروتوکل‌های بیت کیپر را پیاده کند، برداشت. تروالدز نیاز به سیستم توزیع شده‌ای داشت که بتواند از آن همانند بیت کیپر استفاده کند، ولی هیچکدام از نرم‌افزارهای آزاد را مبتنی بر نیازهای خود ندید، به خصوص نیاز او به کارایی بالا و اینگونه شد که خود دست به کار شد و گیت را به وجود آورد .

گیت در یک نگاه 

 • شروع ساخت از سال ۲۰۰۵ 
 • ساخته شده توسط لینوس تروالدز
 • جایگزینی برای BitKeeper 
 • سیستم کنترل نسخه توزیع داده شده‌
 • مناسب برای نرم افزارهای  رایگان و سورس کد های منبع باز
 • سازگاری با سیستم هایی شبهه یونیکس مانند لینوکس ، مک ،،سولاریس و ویندوز
 • سرعت بیشتر از دیگر مدیریت های سورس کد 

آموزش گیت ( Github ) بخش اول: گیت چیست ؟

 

آموزش گیت ( Github ) بخش دوم : تاریخچه گیت

 

آموزش گیت ( Github ) بخش سوم : نصب گیت

 

آموزش گیت ( Github ) بخش چهارم : ثبت نام

 

آموزش گیت ( Github ) بخش پنجم : ساخت مخزن و فراخوانی آن

 

آموزش گیت ( Github ) بخش ششم : تنظیمات گیت

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 10 نوامبر 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.