آموزش گیت ( Github ) بخش پنجم : ساخت مخزن و فراخوانی آن
مردان وردپرس GIT آموزش گیت ( Github ) بخش پنجم : ساخت مخزن و فراخوانی آن

در قسمت قبلی در خصوص ثبت نام در سایت گیت توضیحاتی را ارایه کردیم در این قسمت می خواهیم در خصوص ساخت مخزن ( Repository ) و فراخوانی آن درون سیستم خود توضیحات مربوطه را ارایه کنیم با مردان وردپرس همراه باشید.

ساخت مخزن ( Repository ) در گیت

ساده ترین راه برای ساخت مخزن در گیت به این صورت است که وارد صفحه اصلی گیت شوید و بروی دکمه  New Repository کلیک کنید تا وارد مرحله ساخت اولین مخزن خود شوید.

screenshot-creaete-new-repository-wpmen-ir

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید به مانند ساخت یک اشتراک ساخت مخزن نیز بسیار ساده می باشد. در اولین قسمت می بایست نام مخزن خود را انتخاب کنید هر شخصی می تواند هر نامی را که تمایل دارد به عنوان نام مخزن خود انتخاب کند اما تنها یک بار قادر به استفاده از نام هستید و نام تکراری مورد پذیرش واقع نمی شود. در این قسمت ما نام مخزن جدید را wpmen.ir قرار داده ایم. در قسمت Descriptio که به صورت اختیاری نیز می باشد می بایست توضیحی کوتاه را در خصوص مخزن خود وارد کنید یا هر نوشته ای که خودتان تمایل دارید در این جا ما عنوان Git Tutorial را قرار داده ایم. اما بحث بعدی در قسمت پایین Decription است موضوع مهمی را اشاره می کند همانطور که اشاره کردیم گیت رایگان است البته تمامی سورس هایی که درون گیت توسط کاربران قرار داده می شود قابل مشاهده توسط همه افراد چه جزو و چه غیر عضو می باشد اما گاهی اوقات نیاز داریم که سورس خود را مخفی نگه داریم و تنها برای توسعه دهندگان خودمان این سورس قابل دسترسی باشد برای این منظور باید اشتراک گیت را بخرید و مخزن خود را به حالت Private تبدیل کنید و پس از آن به افرادی که تمایل دارید دسترسی لازم را بدهید ، در حال حاظر گیت به صورت ماهیانه مبلغ ۷ دلار را دریافت می کند تا این امکان را به کاربران ارایه کند.

برای این که گیت را فراخوانی کنید باید یک فایل درون مخزن خود داشته باشید به طور پیش فرض گیت یک فایل به نام README را دارا می باشد که با نوشتن درون آن توضیحاتی زیر سورس ها در درون مخزن به نمایش در می آید که با زدن تیک این قسمت این فایل به صورت اتوماتیک ساخته می شود که بعد ها می توانید آن را تغییر دهید.

در قسمت آخر نیز دو مورد وجود دارد اولین آن gitignore است توجه کنید این موضوع مهم است زمانی که در حال کار با وردپرس هستید و می خواهید آن را به گیت ببرید برخی از فایل ها نیاز نیست که به گیت منتقل شود چرا که زمان بروزرسانی وردپرس آن فایل ها تغییر خواهند کرد و با مخزن شما تداخل ایجاد خواهد شد بنابراین فایل هایی که نیاز به منتقل کردن به گیت نیست را بهتر است اصلا به گیت نبریم برای این منظور فایل به نام gitignore در هر مخزن موجود است که این عمل را انجام می دهد می بایست در این قسما اعلام کندی که پروژه تان چه نوع پروژه ای است اگر هم در لیست مجود نبود نگران نباشید بعدها خودتان می توانید فایل های غیر لازم را درون این لیست قرار دهید. قسمت بعدی نیز مربوط به لایسنس برنامه تان می باشد یک لایسنس می توانید انتخاب کنید یا این که بعد ها لایسنس خود را درون مخزن اضافه کنید.

در نهایت دکمه Create Repository را بزنید تا مخزن جدید ساخته شود.

نکته ای در خصوص مخزن ها این است که همه ممکن است به مخزن و فایل های آن دسترسی داشته باشند و بتوانند فایل ها را کپی و کد ها را مشاهده کنند اما هیچ کس حق تغییر در آن را ندارد و تنها با درخواست تغییر برای صاحب آن مخزن و پس از تایید او است که تغییرات درون مخرن اعمال می شود مگر این که از قبل دسترسی به او داده شده باشد و به عنوان تیم توسعه وارد مخزن شده باشد تا بتواند تغییرات را ثبت کند.

 

فراخوانی مخزن در سیستم

خوب حالا که مخزن را ساختیم بهتر است آن را فراخوانی کنیم درون سیستم خود و از آنجا شروع به تغییرات و ثبت آن در مخزن کنیم برای فراخوانی یک مخزن تازه درون سیستم خود کافیست کد زیر را وارد کنسول کنید البته قبل از آن از طریق خط فرمان وارد پوشه ای شوید که می خواهید پروژه تان آنجا ذخیره شود سپس اقدام به فراخوانی پروژه خود کنید.

پس از رفتن به مسیر مورد نظر یک گیت خالی فراخوانی کنید به صورت زیر:

تا گیت درون فولدر شما فراخوانی شود یک فولدر به نام .git درون فولدرتان فراخوانی می شود به هیچ عنوان در آن تغییراتی ایجاد نکنید. در مرحله بعدی یک فایل به نام README.md را درون پوشه تان بسازید سپس دستور زیر را وارد کنسول کنید:

تا فایل جدید وارد مخزنی شود که درون سیستم تان است. حال می بایست این فایل را به مخزن اصلی ارسال کنید ابتدا باید یک یادداشت برای آن ثبت کنید که نشانگر این است که این ثبت تغییر برای چه موردی بوده است طبق دستور زیر پیش بروید:

براساس این دستور گیت متوجه می شود که یک کامنت برای این تغییر ثبت کند با متن First Commit . پس از انجام این کار حال می بایست فایل ها را به گیت اصلی Push کنیم:

توجه کنید که این قسمت برای شما متفاوت است باید از آدرسی که گیت پس از ساخت مخزن در اختیارتان گذاشته است استفاده کنید پس دستور بالا را طبق آدرس خودتان وارد کنید. و در نهایت دستور نهایی را وارد خواهیم کرد:

با زدن این دستور نیاز دارید تا خود را به گیت معرفی کنید توجه کنید که شما از طریق سیستم و کنسول خود هنوز وارد گیت نشده اید پس باید نام کاربری و گذرواژه خود را در این مرحله نیز وارد کنید. و در نهایت با وارد کرد نام کاربری و گذرواژه درست گیت درون سیستم تان با گیت مخزن اصلی همسان سازی خواهد شد و به این ترتیب اولین ارتباط از راه دور را با گیت پس از ساخت مخزن از درون سایت آن انجام دادیم.

اگر مخزن تان را از قبل آماده کرده بودید و تنها می خواهید آن را به سیستم خود منتقل کنید تنها کافیست از دستور clone برای این کار استفاده کنید برای این منظور به روش زیر نیاز دارید:

در کد بالا ما گفتیم که یک کپی از مخزن موجود در آدرس بالا را درون پوشه git.repo ایجاد کن.

در قسمت بعدی بیشتر در خصوص تنظیمات گیت صحبت خواهیم کرد.

 

آموزش گیت ( Github ) بخش اول: گیت چیست ؟

 

آموزش گیت ( Github ) بخش دوم : تاریخچه گیت

 

آموزش گیت ( Github ) بخش سوم : نصب گیت

 

آموزش گیت ( Github ) بخش چهارم : ثبت نام

 

آموزش گیت ( Github ) بخش پنجم : ساخت مخزن و فراخوانی آن

 

آموزش گیت ( Github ) بخش ششم : تنظیمات گیت

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 10 نوامبر 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.