مردان وردپرس آموزش HTML آموزش HTML ، تگ های نمایش متن با حالات مختلف

به طور کلی برای دیده شدن هر متنی در HTML بایستی آن را در تگ body قرار دهیم و با قرار دادن هر متنی داخل این تگ میتوانیم کارهای جالبی خلق کنیم . مرورگرها اغلب متن ها را پشت سر هم و ساده نمایش میدهند ، مگر اینکه تغییراتی که مدنظر ما هست به آنها اضافه کنیم . در واقع مرورگرها کاراکترهای تب ( Tab )  و اینتر را در قسمت خروجی نمایش نمیدهند که دلیل آن این است که برخی از سیستم ها برای هر کاراکتری ۴ فضای خالی را نمایش میدهند و برخی نیز ۸ فضای خالی که این امر موجب میشود در اجرای کدهای HTML در سیستم کاربران همیشه آنطوری نباشد که ما از آن انتظار داریم که در طراحی صفحات وب یک فاجعه محسوب میشود . و اینتر نیز مشکلاتی دارد به همین دلیل برای ایجاد قالب متنی مورد نظر باید از دستورات مربوطه استفاده کنیم .

سرتیترها h1,h2,h3,h4,h5,h6

تگ های <h1> و <h6>  برای ایجاد سرتیترها استفاده میشود که سر تیترها برای ایجاد قسمت جدیدی از محتویات متن بکار میرود . <h1> پر اهمیت ترین و بیانگر بزرگترین سرتیتر و <h6> کم اهمیت ترین و کوچکترین سرتیتر را مشخص میکند .

نمایش در خروجی :

 

 

تگ B

این تگ برای توپر (Bold) کردن عبارات استفاده میشود.

تگ i

این تگ برای مورب (Italic) نشان دادن عبارات استفاده میشود.

تگ em

این تگ برای تاکید کردن بر روی یک عبارت و کلمه مورد نظر قرار میگیرد . در برخی از مرورگرها تاکید با مورب کردن متن موردنظر نشان داده میشود اما این تاکید در بعضی از مرورگرها به حالت دیگری نمایش داده میشود . بعنوان مثال نرم افزارهایی که برای خواندن متن صفحه (برای نابینایان) استفاده میگردد این متن را کمی بلندتر میخواند.

تگ Strong

این تگ هم  برای تاکید بر روی عبارات مورد استفاده قرار میگیرد و تاکید بیشتری نسبت به عنصر <em> دارد.

تگ Code

در کتب ها ی آموزشی برنامه نویس کامپیوتری فونت های مربوط به کدهای کامپیوتری با فونت های مربوط به متن کتاب تفاوت دارد. در سایت ها نیز به همین صورت می باشد که از لحلظ شکل و فونت با سایر قسمت های متن تفاوت دارد و این کار باعث خوانایی مطلب می شود.در html از تگ <code> برایر اینکار استفاده می شود ، این تگ موجب می شود که متن به صورت کدهای کامپیوتری به نمایش درآید.

تگ Samp

اگر با pascal و c برنامه نویسی کرده باشید حتماً با خروجی این برنامه آشنا هستید به طور معمول خروجی برنامه های کامپیوتری با فونت های هم عرض )فونتی که فضای لازم برای کارکترهای آن یکسان است(نمایش داده می شود در نسخه ۵، html تگ <samp> ، خروجی ساده برنامه را نشان می دهد.

تگ kbd

در این تگ متن و دستورات را به طوری طراحی میکنیم که کاربر بایستی وارد کند . چون این متن باید خوانا باشد و در حقیقت شبیه به کاراکترهای صفحه کلید (Keyboard) باشد .

تگ Var

برای ایجاد متغیر زبان برنامه نویسی بکار میرود که به صورت مورب نمایش داده میشود .

تگ Mark

این تگ در HTML5 اضافه شده است که برای هایلایت کردن متن مورد استفاده قرار میگیرد . فقط IE9 از این تگ پشتیبانی میکند .

تگ Small

از این تگ برای کوچکتر کردن سایز یک متن نسبت به سایز متن های اطراف استفاده میشود به عبارت دیگر با استفاده از این تگ موجب میشود که عبارات را و چپ آن کوچکتر نوشته شود . درمتون لاتین از این تگ برای درج توضیحات استفاده میشود .


نمایش در خروجی :

 

 

تگ ins

برای زیر خط دار کردن متن کاربرد دارد .

تگ del

از این تگ برای خط زدن روی متن استفاده میکنیم . بعنوان مثال یک فروشگاه را در نظر بگیرید که قیمت های آن تغییر کرده باشد از این تگ میتوانیم قیمت های قبلی را خط بزنیم و از قیمت جدید استفاده کنیم .

 

 

نمایش در خروجی:

 

با مردان وردپرس همراه باشید .

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 13 ژانویه 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.