مردان وردپرس آموزش php آموزش php-mysql قسمت دهم : حلقه ها

در این سری آموزش می خواهیم از مقدماتی تا پیشرفته با php در خدمت شما عزیزان مردان وردپرس باشیم.از آنجایی که php زبان مادر وردپرس می باشد ما وظیفه خود دیدیم تا شما را که برای اینکه بخواهید قالب وردپرس خود  را توسعه دهید آموزش های php را بگذاریم.

در این قسمت به برسی حلقه ها در php خواهیم پرداخت.


در درس قبلی اموزش php که به برسی ساختار های شرطی بود پرداختیم. در این نوع از دستورات بر اساس اینکه شرایطی درست و یا غلط باشند کدی اجرا می شود ، اما چنانچه بخواهید همان کار را چندین بار تکرار کنید باید از حلقه ها استفاده نمایید. حلقه ها اجازه می دهند تا زمانی که شرایط خاصی برقرار نشده است یک قسمت مشخص از کد بارها تکرار شود.

سه نوع حلقه وجود دارد که در ادامه به برسی هر کدام خواهیم پرداخت.


حلقه while

ساده ترین نوع حلقه ها ، حلقه while می باشد. ساختار استفاده از این حلقه به شرح زیر می باشد:

ابتدا کلمه کلیدی while سپس شرایط مورد نظر جهت اجرای حلقه و در نهایت دستوری که باید در صورت صحیح بودن شرایط اجرا شود قرار می گیرند. بنابراین در حلقه while نیز مانند if شرایط داخل پرانتز برابر با درست یا غلط می دهند به این ترتیب تا زمانی که شرط داخلی پرانتز برقرار باشد ، دستورات پس از آن به صورت متناوب اجرا می شوند.

اکنون به مثالی کاربردی توجه کنید :

در این حلقه تا زمانی که مقدار متغیر count کوچکتر و یا مساوی ۱۰ باشد دستورات داخل اکولاد به صورت مرتب اجرا می شود به این ترتیب مقدار count  که در خط ۴ با صفر مقدار دهی شده است چاپ شده و بعد از آن یک واحد به مقدار متغیر count اضافه خواهد شد. چنانچه نتیجه کوچکتر و یا مساوی ۱۰ باشد این حلقه مجددا تکرار خواهد شد تا زمانی که شرط داخل پرانتز دیگر برقرار نباشد. به این معنا که مقدار متعیر count برابر ۱۱ باشد از حلقه خارج خواهد شد. نتیجه این حلقه در نهایت چاپ اعداد ۰ تا ۱۰ خواهد بود.

 

حلقه for

حلقه for همان کار حلقه های while  را انجام می دهند ، اما ترکیب دستوری متفاوتی دارند. این حلقه ها برای کسانی که سابقه برنامه نویسی مانند زبان c  را دارند آشناتر خواهد بود. ساختار حلقه for به صورت زیر می باشد:

در حلقه for  بعد از پرانتز شرط اول ، شرط دوم و شرط سوم و پرانتز بسته و در نهایت دستورات اجرا خواهند شد. تفاوت این سه شرط در ان است که در شرط اول تنها یکبار، برای اجرا حلقه برسی می شود. شرط دوم مانند شرط حلقه while می باشد و در هر بار اجرای حلقه مورد برسی قرار می گیرد. و در نهایت شرط سوم در هر انتهای اجرای حلقه برسی خواهد شد. به این ترتیب شرط اول مقدار ابتدایی برای برسی می باشد. شرط دوم نیز در هر بار اجرای حلقه برسی می شود و این کار تا زمان صحیح بودن شرط ادامه پیدا می کند.و شرط سوم در انتهای هر بار اجرای حلقه و پیش از بازگشت به ابتدای حلقه اجرا می شود.

جهت درک بهتر این مطلب به مثال زیر توجه کنید :

اگر توجه کنید ما در حلقه while ابتدا متغیر را تعریف و به آن مقدار و سپس از آن در حلقه while استفاده خواهیم کرد. اما در حلقه for در داخل خود حلقه متغیر را تعریف و به آن مقدار خواهیم داد.سپس در قسمت دوم همانند حلقه while به برسی شرط خواهیم پرداخت. و در نهایت افزایش متغیر count که در پایان هر بار از اجرای حلقه اجرا می شود قرار می گیرد.

در نهایت نتیجه این حلقه نیز چاپ اعداد صفر تا ۱۰ می باشد.

 

حلقه foreach

در اینجا به نحوه استفاده از این حلقه پرداخته می شود . ساختار این حلقه با دو حلقه پیشین متفاوت است که در آن یک عبارت بولی قرار می گرفت. به این صورت که نتیجه شرط موجود برابر با صحیح یا غلط بود و بر اساس آن دستورات بعدی انجام می گرفت. اما در حلقه foreach این ارایه ها هستند که مورد برسی قرار میگیرند و شرط آن وجود عناصر موجود در ارایه های می باشد .

ساختار حلقه foreach که در زیر آمده است :

به این ترتیب که در این حلقه عناصر ارایه یک به یک و به عنوان یک مقدار در متغیری به صورت موقت ذخیره می شوند تا دستورات بعدی حلقه بر روی آن ها اجرا شود. بنابراین حلقه foreach تنها برای ارایه ها استفاده می شود.

حال به یک مثال برای درک بهتر این موضوع خواهیم پرداخت :

ابتدا در تگ phpاول یه متغیر به نام value تعریف کرده و مقدار آن را با استفاده از ارایه ذخیره کرده ایم . این ارایه دارای  4 عنصر ۳ ، ۸ ، ۱۰ و ۱۲ قرار دارد. سپس با ایجاد یک تگ php دیگر حلقه foreach تعریف می شود.

به این ترتیب هر کدام از عناصر این ارایه توسط تابع echo روی صفحه نمایش داده می شود. بنابراین برای هر یک از عناصر موجود در متغیر value متغیر count چاپ می شود.همانطور که می بینید متغیر count در هیچ کجا تعریف نشده است . زیرا از این حلقه در چرخه حلقه به صورت موقت برای نگهداری یک جز از ارایه استفاده می شود. به این صورت که در اولین اجرای حلقه عدد ۴  به متغیر count اختصاص داده می شود و سپس با تابع echo روی صفحه نمایش داده می شود. این روند به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا مقادیر دیگر متغیر value نیز بر روی صفحه نیز چاپ شوند.

 

 

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 10 می 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.