مردان وردپرس آموزش php آموزش php-mysql قسمت نهم : ساختارهای شرطی

مردان وردپرس

در این سری آموزش می خواهیم از مقدماتی تا پیشرفته با php در خدمت شما عزیزان مردان وردپرس باشیم.از آنجایی که php زبان مادر وردپرس می باشد ما وظیفه خود دیدیم تا شما را که برای اینکه بخواهید قالب وردپرس خود  را توسعه دهید آموزش های php را بگذاریم.

در این قسمت به برسی ساختار های شرطی در php خواهیم پرداخت.


در بسیاری مواقع برای نوشتن برنامه ای نیاز به این داریم که یکی سری عملیاتی رو در صورت وجود یک شرط خاصی انجام دهیم به این منظور که با ایجاد یک دستور شرطی در برنامه و وجود مثبت و یا منفی بودن جواب شرط یک کار خاصی انجام گیرد. دستورات شرطی (Conditional Statment) یکی از پرکاربردترین و مهم ترین دستورات در زبان های برنامه نویسی می باشد که ما برای کنترل برنامه از آن ها استفاده می کنیم .حال ما به برسی سه حالت مختلف در زبان php خواهیم پرداخت :

دستورات if

اولین حالت از ساختار های شرطی در php ساختار دستوری  if  می باشد. در این حالت در صورتی که یک عبارت شرطی صحیح باشد ، دستور خاصی اجرا می شود. اما در صورتی که عبارت شرطی صحیح نباشد هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.

ساختار کلی دستور if به شکل زیر می باشد :

به مثال زیر توجه کنید :

در مثال فوق در صورتی که مقدار متغیر a$ بزرگتر از مقدار متغیر b$ باشد یعنی شرط صحیح بود و دستور خط ۲ نیز اجرا خواهد شد ، یعنی عبارت انگلیسی مقدار a بیشتر از مقدار b  می باشد بر روی صفحه چاپ  می گردد .اما وقتی شرط مورد نظر صحیح نباشد هیچ چیزی بر روی صفحه چاپ  نمی شود.

در صورتی که بخواهید چند دستور بعد از تایید شرط اجرا شود حتما باید از ساختار زیر استفاده نمایید:

 


دستورات Else و Else if

این حالت نوعی دیگر از ساختار شرطی در php  می باشد.

به مثال زیر توجه کنید :

حال به برسی دستورات بالا خواهیم پرداخت :

متغیر a$ دارای مقدار ۳ و متغیر b$ دارای مقدار ۵ می باشد. حال در خط ۶ یک دستور شرطی نوشته ایم که اگر مقدار متغیر a$ بزرگتر از b$ بود دستور خط ۷ اجرا خواهد شد ما اگر این شرط برعکس بود یعنی مقدار متغیر دومی بیشتر از متغیر اولی بود از یک دستور شرطی دیگر استفاده کرده ایم. درست است که این دستور هیچ مشکلی نداشته ولی این نوع کد نویسی برای برسی ۲ حالت مختلف در یک شرط اصلا مناسب یک برنامه نویسی حرفه ای نمی باشد.

اما راهکار استفاده از دستور else می باشد . یعنی به جای اینکه از دستور if دیگری استفاده کنیم مستقیما از else برای این کار استفاده خواهیم کرد.

به مثال زیر دقت نمایید :

اگر با دقت به ساختار مثال بالا دقت نمایید متوجه خواهید شد به جای استفاده دوباره از دستور if از دستور else استفاده کردیم. اگر شرط اول یعنی مقدار متغیر a$ بزرگتر از مقدار متغیر b$ نباشد دستور بعد از else اجرا خواهد شد. این روش یک ساختار منظم تری به برنامه شما خواهد داد و کد های شما بهینه تر و قابلیت فهم بیشتری خواهند داشت.

حال یک سوال پیش خواهد امد که اگر ۲ مقدار با هم برابر باشند چه دستوری اجرا خواهد شد. جواب این سوال این می باشد که هیچ خروجی در صفحه چاپ نخواهد شدو اما برای رفع این مشکل چه باید کرد ؟

جواب این سوال استفاده از ساختار elseif می باشد. شما با استفاده از elseif می توانید چند شرط را برسی کنید . در صورتی که هیچ کدام از شرط ها درست نبود در اخر از else استفاده نمایید. برای فهم بیشتر این موضوع به مثال داده شده توجه نمایید.

در این مثال دو متغیر a$ و b$ دارای مقادیر یکسانی هستند. پس اگر ما دوباره از ساختار قبلی استفاده کنیم متوجه خواهید شد که هیچ خروجی نخواهیم داشت .

اما با استفاده از دستور elseif یک شرط دیگر را برسی کرده ایم که اگر مقدار این ۲ متغیر برابر بود دستورخط ۹  اینکه مقدار a  و b با یکدیگر برابر هستند چاپ خواهد شد.

به دلیل درست بودن قسمت دوم شرط یعنی elseif  دستورات آن اجرا و از ادامه برسی شرط های دیگر صرف نظر خواهد اما در صورتی که نه شرط اول و نه شرط دوم درست باشد دستورات قسمت else اجرا خواهد شد.

 

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 17 فوریه 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.