مردان وردپرس خبر ادوبی سرانجام Flash را بازنشسته کرد

سرانجام یکی از تاثیر گذارترین نرم افزار های تاریخ نرم افزاری که نقش بسیار مهمی را در توسعه وب نیز ایفا کرده بود توسط کمپانی توسعه دهنده آن ، ادوبی بازنشسته شد و برای همیشه به تاریخ پیوست . در زیر به بررسی تاریخچه کوتاهی از این نرم افزار خواهیم پرداخت. با مردان وردپرس همراه باشید.

در نوامبر سال ۱۹۹۶ کمپانی Macromedia نرم افزار Macromedia Flash 1.0 را معرفی کرد، نرم افزاری که دارای دو بخش گرافیکی و ساخت انیمیشن بود. چندی بعد با توسعه بیشتر وب ماکرومدیا پخش کننده ای را معرفی کرد که به صورت پلاگین بر روی مرورگر نصب میشد و قابلیت پخش ویدیو را داشت. تا سال ۲۰۰۵ این پلاگین به محبوب ترین پلاگین دنیا تبدیل شد. در سال ۱۹۹۹ ماکرومدیا امکان نوشتن اسکریپت را به این نرم افزار افزود و ActionScript متولد شد امکانی که به وسیله آن با نوشتن کدهایی به زبان جاوا اسکریپت راحتی در ساخت انیمیشن را فراهم آورده بود. در سال ۲۰۰۴ اکشن اسکریپت ۲ به همراه  نرم افزار Flash MX 2004 معرفی شد که قابلیت پشتیبانی از برنامه نویسی شی گرایی را داشت.و سرانجام آخرین نسخه ای که از طرف کمپانی ماکرومدیا عرضه شد نسخه ۸ از این نرم افزار بود که بیشتر امکاناتی گرافیگی به آن افزوده شده بود.

ادوبی ماکرومدیا را خرید

در سال ۲۰۰۵ ادوبی کمپانی ماکرومدیا را خرید و تمامی محصولاتش را صاحب شد محصولاتی که در آن زمان و بعد از آن بیشتر در دنیای وب سرو صدا ایجاد می کردند محصولاتی همچون Flash , Dreamweaver , Director/Shockwave , Authorwave.

در ۲۰۰۷ اولین نسخه از فلش که توسط ادوبی توسعه داده شده بود با نام Adobe Flash CS3 منتشر شد به همراه آن اکشن اسکریپت ۳ نیز ارایه شد. در سال ۲۰۰۸ ادوبی نسخه جدید را ارایه داد که امکان ساخت انیمیشن سه بعدی را نیز به آن اضافه کرده بود. در سال ۲۰۱۱ ادوبی نسخه جدید از Flash Player را ارایه کرد که قابلیت پشتیبانی پردازش از در سمت پردازنده گرافیکی را داشت که مخصوص پلت فرم ویندوز و مک ساخته شده بود و برای ساخت و توسعه بازی های سه بعدی کوچک مناسب بود ۲ سال بعد نسخه اندروید و آی او اس این نرم افزار نیز عرضه شد. 

اما با تمام خوبی هایی که فلش پلایر داشت یک نقص بسیار بزرگ داشت که مورد نقد بسیاری قرار گرفته بود و خیلی ها خواستار این بودند که این نرم افزار دیگر نباید تولید شود و در نهایت ادوبی مجبور به انجام چنین کاری شد، مشکلات امنیتی که این نرم افزار ایجاد می کرد موجب میشد تا هکر ها به سیستم هایی که این پلاگین را نصب دارند نفوذ کنند علی رغم این که ادوبی بارها و بارها بسته های امنیتی رفع باگ را برای این نرم افزار ساخته بود اما این باگ ها آنقدر زیاد بودند که به نحوی بهشت هکر ها محسوب می شدند.

an_appicon_192

و سرانجام ادوبی اعلام کرد دیگر قصد ندارد این نرم افزار را توسعه دهد و جایگزینی مناسب تر را برای آن تولید کرده ،‌ ادوبی آن را Adobe Animate  نامیده است که خروجی این نرم افزار HTML5 می باشد و دیگر از ادوبی فلش پلایر خبری نیست.

 

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 8 ژانویه 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.