مردان وردپرس امنیت وردپرس امنیت وردپرس ، محافظت functions.php

با سلام خدمت کاربران گرامی سایت مردان وردپرس.در قسمت قبل از امنیت وردپرس در مورد تغییر پیشوند جداول(_wp) پرداختیم.در این قسمت می خواهیم به محافظت فایل functions.php قالب بپردازیم.

در قسمت های قبلی امنیت وردپرس ،  بیشتر به مسائل امنیتی که باید رعایت می شد پرداختیم و بیشتر آنها مربوط به سایت ما می شد.در این قسمت به بررسی فایل functions.php که در واقع محل نگه داری توابعی که می خواهیم آنها را در قسمت های مختلف سایت خود نمایش دهیم استفاده می کنیم.اگر به پوشه wp-content سایت خود (از طریق FTP و یا Cpanel) مراجعه کنید ، در قسمت themes می توانید پوسته هایی که  برای سایت وجود دارند را مشاهده کنیم که یکی از آنها پوسته فعال سایت می باشد.به پوسته فعال سایت خود رفته و در پوسته فایل functions.php را باز کنید.

functions.php یا فایل توابع وردپرس در پوسته هایی که برای وردپرس ساخته می شوند استفاده می شود. فایل functions.php هم در بخش مدیریت و هم رابط کاربری (قالب ) وردپرس لود شده و معمولا از این فایل برای تعریف توابع، کلاس ها، عملیات و فیلتر در قالب های وردپرس استفاده می شود. این کد ها در کل سایت اجرا شده  و تغییرات دلخواه را در قالب سایت اعمال می کنند. مانند افزودن یک فهرست به قالب سایت یا افزودن ابزارک یا هر تغییر دیگری که لازم است انجام داد. هر کد php که شما در این فایل وارد کنید در تمامی بخش های سایت اجرا می شود.

اگر این فایل مشکلی داشته باشد کل سایت اجرا نمی شود.این قسمت بیشتر جنبه آموزشی داشته تا جنبه امنیتی.اگر می خواهید کدهایی را که نمی دانید اضافه کنید حتما یک فایل پشتیبان از فایل functions.php تهیه کرده تا هنگام مشکل یک فایل پشتیبان داشته باشید.البته اگر کد های مخرب را به این قسمت اضافه کنید ممکن است با مشکلات جدی رو به رو شوید.

این فایل در قسمت پنل وردپرس از منوی نمایش و در زیر منوی ویرایشگر نیز قابل تغییر می باشد.و ادمین های و ویرایشگر های سایت  به این فایل دسترسی دارند.حال اگر بخواهیم ویرایشگر ها به این فایل ها دسترسی نداشته باشند از کد زیر استفاده می کنیم.

با استفاده از کد بالا اجازه ویرایش  ویرایشگر ها را از ویرایش فایل های پوسته خود محروم می کنیم.پس درست است که فایل  functions.php امنیتی ندارد اما اگر کد مخربی بزنیم و یا کدی که وارد کرده ایم درست نباشد ، سایت را بار گزاری نمی کند.

 

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 7 آگوست 2017
برچسب ها:, ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خبرهای کوتاه