خبرهای کوتاه
مردان وردپرس خبر بزرگترین حمله سایبری باج افزاری دنیا ، آغاز حمله “۱۲ می ۲۰۱۷”

باج افزار WannaCry یکی از بزرگترین حملات سایبری باج افزاری تاریخ را به نام خود ثبت کرد،‌ گفته می شود که این باج افزار تحت حمایت گروه هکری معروف به  The Shadow broker تهیه و در وب منتشر شده است. از تاریخ ۱۲ می سال ۲۰۱۷ خبری فاجعه بار سراسر جهان را فراگرفت در گزارش ها آمده بود که در همان ساعات اولیه بیش از ۲۳۰ هزار رایانه در ۹۹ کشور مورد هجوم این باج افزار قرار گرفته بودند. این ویروس پس از ورود به سیستم قربانی تمامی اطلاعات آن را رمزنگاری کرده و برای بازگردانی اطلاعات از کاربر طلب حداقل ۳۰۰ دلار را میکند. گزارش شده که این ویروس تا به این لحظه بیش از یک میلیارد دلار خسارت بر پیکره اقتصاد دنیا وارد آورده است. با مردان وردپرس همراه باشید تا با این ویروس بیشتر آشنا شوید.

در گزارش ها آمده است که ویروس WannaCry از اکسپلویت معروف EternalBlue که توسط سازمان امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (  NSA  ) نوشته و برای وارد شدن به سیستم های کاربرانی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند ، مورد استفاده قرار میگرفت که البته چندی قبل این سیستم در دنیای وب منتشر شد و سریعا مایکروسافت در تاریخ ۱۴ آوریل سال ۲۰۱۷ یعنی یک ماه قبل از هجوم هکر ها برای سیستم های عامل خود پچ های امنیتی منتشر کرد کاربرانی که این پچ ها را نصب کرده اند از این حمله در امان خواهند بود اما بیشتر سازمان ها و کاربران قافل از نصب آن بوده اند و قربانی حمله بزرگ گشتند.

به دلیل اینکه هنوز بسیاری از کابران در سراسر جهان از ویندوز اکس پی استفاده می کنند از این رو مایکروسافت مجبود شد تا برای ویندوز اکس پی که از رده خارج شده است نیز یک پچ اختصاصی برای رفع این مشکل ارابه کند این وصله در رده بندی وصله های بسیار مهم این شرکت قرار داشته که یک ماه قبل برای تمامی نسخه ها منتشر شده بود.

در بریتانیا وضع از هر جای دیگری بدتر گزارش شده برخی از بیمارستان ها و مراکز درمانی که همچنان از ویندوز اکس پی استفاده می کنند دچار مشکل شده اند و به طور کامل از سرویس دهی خارج شده اند در دیگر کشور ها از جمله روسیه چین آمریکا و ایران نیز این حمله سایبری گزارش شده است.

توصیه مردان وردپرس این است که در اولین فرصت سیستم عامل خود را به روز رسانی کنید و از آنتی ویروس ها و فایروال های اوریجینال و به روز استفاده کنید.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
برچسب ها:, , , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.