داستان یک رویا ،‌ آغازی بر پایان تمام رقیبان.

داستان وردپرس از آنجایی شروع شد که دو دوست که از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده می کردند تصمیم گرفتند سیستمی بهتر کارآمد تر و به روز تری را بسازند از آنجایی که سیستم b2/cafelog که در آن دوران یک سیستم مدیریت محتوای معروف بود و Matt Mullenweg و دوستش Mike Little از آن استفاده می کردند دیگر نیازشان رو برطرف نمی کرد تصمیم به ساخت سیستم مدیریت محتوای خودش گرفتند و نام آن را وردپرس ( WordPress ) گذاشتند.

سال ۲۰۰۳ مت به همراه مایک از روی هسته اصلی b2/cafelog یک سیستم مدیریت محتوای جدید به نام وردپرس را پایه گذاری کردند. در تاریخ ۲۷ می ۲۰۰۳ اولین نسخه از وردپرس منتشر شد.

نمایی از پنل مدیریت اولین نسخه وردپرس که در سال ۲۰۰۳ منشتر شد
نمایی از پنل مدیریت اولین نسخه وردپرس که در سال ۲۰۰۳ منشتر شد

سال ۲۰۰۴ در پی موفقیت اندکی آنها در ارایه نسخه اولیه داشتند تصمیم به توسعه هر چه بیشتر محصول خود کردند که در این سال منجر به تولید نسخه ۱.۲ وردپرس شد که در آن از قابلیت پلاگین ها رونمایی شد. پلاگین ها امروزه در توسعه وردپرس نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و در حقیقت وردپرس با پلاگین هایش به هر چیزی می تواند تبدیل شود.

نمایی از پنل مدیریت وردپرس ۱.۲ که در آن پلاگین ها افزون شده اند.
نمایی از پنل مدیریت وردپرس ۱.۲ که در آن پلاگین ها افزون شده اند.

سال ۲۰۰۵ در حالی که تعداد استفاده کنندگان از وردپرس به شدت رو به افزایش بود نسخه ۱.۵ رونمایی شد. در این نسخه امکاناتی همچون صفحه ، دیدگاه ، پوسته پیش فرض و بهبود هایی در سیستم اجرایی قالب وردپرس همراه بود. در رونمایی از این نسخه مت مولنوگ چنین گفت:

در ۱.۵ ما یک سیستم تم فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده ایم که به جای اینکه انتظار داشته باشید با آن سازگار شوید با شما سازگار است. می توانید کل وبلاگ خود را مانند گذشته ، از طریق یک پرونده واحد اجرا کنید ، یا به معنای واقعی کلمه می توانید برای هر دسته بندی متفاوت یک الگوی متفاوت داشته باشید. به همان اندازه یا به همان اندازه ای که شما می خواهید است. ما همچنین عناصر سایت مشترکی مانند هدر ، پاورقی و نوار کناری را در پرونده های خود جدا کرده ایم تا بتوانید در یک مکان تغییر ایجاد کرده و بلافاصله آن را در همه جا مشاهده کنید. “مت مولنویگ

In 1.5 we have created an incredibly flexible theme system that adapts to you rather than expecting you adapt to it. You can have your entire weblog run through a single file, just like before, or you can literally have a different template for every single different category. It’s as much or as little as you want. We’ve also broken common site elements like headers, footers, and sidebars into their own files so you can make a change in one place and see it everywhere immediately. “Matt Mullenweg
Announcing WordPress 1.5

سال ۲۰۰۵ همزمان با انتشار نسخه جدید وردپرس پنل مدیریتی آن نیز به یک جهش بسیار مثبت را تجربه کرد.

نسخه ۲.۰ وردپرس با پنل مدیریتی بهبود یافته
نسخه ۲.۰ وردپرس با پنل مدیریتی بهبود یافته

تاریخ ۱ مارس ۲۰۰۶ کمپانی Automattic تاسیس شد. شرکتی که هم اکنون صاحب امتیاز اصلی وردپرس و محصولات محبوب دیگر از جمله ووکامرس می باشد.

سال ۲۰۰۸ وردپرس کم کم در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین پلتفرم های وبلاگ نویسی در جهان بود. در این سال با رونمایی از نسخه جدید وردپرس پنل مدیریت وردپرس به طور کلی تغییر و به شکل ظاهری امروزی خود نزدیک تر شد. پنلی که بسیار با نسخه اولیه آن متفاوت بود و از سبک طراحی جدیدتری برخوردار بود با بتواند نیازهای جدید وردپرس را به طور کامل پوشش دهد.

پنل مدیریت وردپرس در نسخه ۲.۷
پنل مدیریت وردپرس در نسخه ۲.۷

همچنین در این سال بود که با معرفی شورتکدها انقلابی در زمینه استفاده از فانگشن ها در مکان های دلخواه به راه افتاد.

سال ۲۰۱۰ وردپرس نسخه ۳.۰ معرفی شد. امکانات یکی پس از دیگری به وردپرس اضافه شدن و در حال افزون تر شدن آن بودن در این نسخه یکی از مهمترین های آن معرفی پست تایپ ها بود همچنین با اضافه شدن multisite networks امکان ساخت سایت هایی با زبان ها و پنل های مجزا بروی یک وردپرس مهیا شد.

سال ۲۰۱۱ بود که ادمین بار و پست فورمت به وردپرس افزون شدن و هزاران پلاگینی که برای این پلتفرم محبوب در حال توسعه بودن.

سال ۲۰۱۲ قسمت سفارشی سازی پوسته ، مدیریت مدیا ها ( عکس ها و قیلم هایی که بروی وردپرس آپلود می شود ) و بهبود هایی در هسته اصلی وردپرس افزون و اعمال شدند.

سال ۲۰۱۳ وردپرس بخش آپدیت اتوماتیک هسته اصلی خود را رونمایی کرد که بدون نیاز به کاربر اتوماتیک به روز رسانی های امنیتی را اعمال می کند.

اما انقلاب اصلی در بخش ادمین ( پنل مدیریت ) وردپرس در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد جایی که به طور کلی پوسته ادمین بازطراحی شد و به شکلی زیبا کارآمد و ریسپانسیو تبدیل شد.

پنل مدیریت وردپرس نسخه ۳.۸ منتشر شده در سال ۲۰۱۳
پنل مدیریت وردپرس نسخه ۳.۸ منتشر شده در سال ۲۰۱۳

سال ۲۰۱۴ وردپرس نسخه ۳.۹ منتشر شد که در آن بهبود هایی از جمله رابط کاربری بخش ایجاد پست ، بخش رسانه و بهبود هایی در هسته اصلی وردپرس اعمال گردیده بود. در این سال دو نسخه دیگر منتظر شدند. نسخه های ۴.۰ و ۴.۱ وردپرس

سال ۲۰۱۵ نسخه های ۴.۲ و ۴.۳ و ۴.۴ منتشر شدند از آنجایی که دیکر سایت هایی که با وردپرس به زبان های بیشتری ساخته شده بودند در این نسخه ها بهبود توسعه زبان های دیگر مدنظر بود. همچنین بخش WordPress Rest API معرفی و توسعه داده شده بود. در این سال ووکامرس یکی از بزرگترین پلاگین های ایجاد فروشگاه جهان توسط شرکت اتوماتیک خریداری شد.

سال ۲۰۱۶ وردپرس نسخه های ۴.۵ و ۴.۶ و ۴.۷ را رونمایی کرد حالا دیگر وردپرس به طور منظم تری بروز رسانی ها را ارایه می کرد که این خود باعث افزایش اطمینان میان توسعه دهندگان گشت. در این نسخه ها بیشتر به بهبود سرعت و عملکرد کدهای هسته وردپرس تاکید شده بود.

سال ۲۰۱۷ وردپرس نسخه های ۴.۸ و ۴.۹ را معرفی کرد. در این نسخه مهمترین اتفاق آماده سازی سیستم جدید نوشتاری پست ها و برگه ها بود با کدنام گوتنبرگ که سیستم کاملا تغییر یافته ادیتور وردپرس بود.

سال ۲۰۱۸ همزمان با رونمایی از نسخه ۵ وردپرس سیستم ادیتور جدید آن نیز رونمایی شد. حالا دیگر گوتبنرگ که به سیستم وردپرس بلاگ ادیتور( WordPress Block Editor ) معروف شده بود رونمایی و مورد استقبال هواداران و استفاده کنندگان قرار گرفت. این سیستم انقلابی را در بخش ادیتور نوشتاری وردپرس ایجاد کرد.

سیستم ادیتور نوشتاری گونبرگ که به وردپرس بلاگ ادیتور معروف است.
سیستم ادیتور نوشتاری گوتنبرگ که به وردپرس بلاگ ادیتور معروف است.

این پایان ماجرا نیست.

توسعه وردپرس همچنان ادامه دارد امروزه بزرگترین پلتفرم در دنیا ودرپرس است که بیش از ۳۰ درصد سایت های جهان با آن ساخته شده اند همچنین وردپرس با دارابودن بیش از ۶۰ هزار پلاگین پولی و رایگان بزرگترین و وسیع ترین سیستم در این زمینه است.