مردان وردپرس جاوا اسکریپت جاوااسکریپت ( JavaScript ) و دیگر هیچ…

%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%a7%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%be%d8%aa-javascript-%d9%88-%d8%af%db%8c%da%af%d8%b1-%d9%87%db%8c%da%86-wpmen

درست مانند رهرویی که آهسته اما پیوسته می رود، جاوااسکریپت ( JavaScript ) نیز با وجود این که روزهای ابتدایی بیشتر برنامه نویسان آن را کوچک و بی ارزش می خواندند آهسته آهسته به تمامی بخش های وب نفوذ کرد و از یک زبان اسکریپتی ساده  که تنها برای پویایی صفحات استفاده می شد تبدیل شد به زبانی که می توان با آن هم در فرونت اند ( Front-End ) و هم در بک اند ( Back-End ) کد زد و برنامه ای ساخت که سرعت در اجرا آن به قدری زیاد و توانایی های پاسخگویی و روند پردازش داده با آن به قدری زیاد است که جای بحث را برای هر کارشناسی سخت کند. به معنای واقعی امروز جاوااسکریپت قلب تپنده  وب سایت ها و بسیاری از اپلیکیشن های دنیا است.

در یکی از وردکمپ های ۲۰۱۵ بود که از matt mullenweg خالق وردپرس سوالی مبنی بر این موضوع که برنامه ۵ سال آینده او چیست پرسیده شد و از او خواسته شد تا به این سوال از منظر شخصی پاسخ دهد و او در پاسخ گفت که از همین امسال شروع به یادگیری حرفه ای جاوااسکریپت و کتابخانه های محبوب آن کرده و سعی دارد در این زمینه حرفه ای تر عمل کند.

 این که امروزه می توان به ۳ ابزار که در وب جزو پایه ای ترین ها محسوب می شوند برنامه ها و اپلیکیشن هایی ساخت که در لینوکس ، مک ، آی او اس ،  ویندوز ، اندروید و هر جای دیگری که وب را بتوان رندر کرد نوشت نشان از این دارد که دیگر جاوااسکریپت و HTML , CSS به حدی قوی شده اند که بتوانند از پس خیلی از کار بر بیایند. قبل از ارایه نسخه بعدی ویندوز ۸ مایکروسافت در خبری منتشر کرد که نسخه بعدی از مایکروسافت ویندوز بسیاری از برنامه های آن با جاوااسکریپت نوشته و توسعه داده خواهد شد و این امکان برای توسعه دهندگان فراهم خواهد شد تا بیشترین استفاده را بتوانند از این ابزار ها داشته باشند و به راحتی بتوانند اپلیکیشن خودشان را بر پایه آن برای ویندوز بسازند. گوگل نیز در نسخه های اندروید خود امکانی را فراهم آورده تا بتوان به وسیله آن اپلیکیشن هایی ساخت که بر پایه HTML , CSS , JS می باشند و این موضوع امروز برای تمامی سیستم عامل ها اعمال شده و این توانایی را دارا می باشند.

هر برنامه نویس و توسعه دهنده ای در وب امروز به خوبی می داند که آینده در دستان کسی نیست جز JavaScript از این رو مردان وردپرس بر آن شد تا برای فارسی زبانان منابعی از توابع و کتابخانه های جاوااسکریپت را فراهم آورد تا کاربران و توسعه دهندگان بتوانند از این منابع در پیشبرد اهداف خود در برنامه نویسی بهره مند شوند. از این پس در این بخش از مردان وردپرس به معرفی اصلی جاوااسکریپ و کتابخانه های آن و ابزارهای دیگری که به رشد و توسعه برنامه نویسان می تواند کمک کند قرار خواهیم داد.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 18 اکتبر 2016
برچسب ها:, , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خبرهای کوتاه