مردان وردپرس جاوا اسکریپت جاوااسکریپت ( JavaScript ) چیست ؟

%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%a7%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%be%d8%aa-javascript-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%9f-wpmen

همه چیز بر می گردد به آقای خاص"  برندان آیک " مردی که جاوااسکریپت را تنها در  ده روز برای شرکت نت اسکیپ ساخت و نام آن را Mucha گذاشت، موچا بعد ها به liveScript و سپس به جاوااسکریپت تغییر نام داده شد. با مردان وردپرس همراه باشید تا با تاریخچه این زبان برنامه نویسی که ابتدا بخشی کوچک از وب بود و امروز به ابزار اصلی تبدیل شده آشنا شوید.

دسامبر سال ۱۹۹۵ جهان با پدیده ای به نام جاوااسکریپت آشنا شد، همزمان با معرفی نسخه ۲ مروگر نت اسکیپ که آن روزها ۹۰ درصد بازار مروگرها را در دست داشت محصولی را با خود به همراه آورده بود که این امکان را به توسعه دهندگان می داد تا صفحات وب را از حالت خشک و بی روح به پویایی تبدیل کنند نامی که برآن نهاده بودند این اشتباه را به وجود می آورد که ممکن است با زبان جاوا ارتباط مستقیم داشته باشد. اما مایکروسافت شرکتی که هرگز سکوت نمی کند ۹ ماه زمان نیاز داشت تا همه توانایی هایی که جاوااسکریپت با خود اورده و مورد توجه شدید توسعه دهندگان وب قرار گرفته بود را جمع کند و موتور خودش را که همه آن کار ها را انجام میداد را با نسخه سه اینترنت اکسپلورر روانه بازار کرد. در اکتبر ۱۹۹۶ نسخه سوم از مرورگر اینترنت اکسپلورر در حالی منتشر شد که  حاوی موتوری جدید به نام JScript بود که برنامه نویس می توانست فرمان های جاوااسکریپ را عینا در آن وارد کند و صفحه را به پویایی برساند. این موتور موجب شد تا مایکروسافت به مشکلات حقوقی کشیده شود ولی بعدها مایکروسافت ثابت کرد که تمام کدها را خودش و از پایه نوشته و هیچ کپی برداری صورت نگرفته و حتی JScript تفاوت هایی با JavaScirpt دارد.

این که حالا توسعه دهندگان می توانستند صفحاتی پویا بسازند بسیار عالی بود اما مشکلی وجود داشت این بود که کاربران از مرورگر های مختلف استفاده می کردند بنابراین برنامه نویسان مجبور بودند در برخی از کدها تغییراتی را ایجاد کنند تا در همه مرورگرها قابل خوانایی و اجرا باشد موضوعی که باعث آزرده خاطر برنامه نویسان شده بود. این موضوع موجب شد تا در سال ۱۹۹۶ نت اسکیپ جاوااسکریپت را به ECMA  ارسال کند تا آنها این زبان جدید را استاندارد سازی کنند در ۱۹۹۷ نسخه اول از ECMAScript منتشر شد سپس در سال ۱۹۹۸ نسخه بعدی آن منتشر و در سال ۱۹۹۹ نسخه سوم از این استاندارد منتشر شد که به موجب آن مروگرها و موتور هایی که قصد اجرا و پردازش جاوااسکریپت را داشتند می بایست از روی این استاندارد پیاده سازی آن ها صورت می گرفت .

و اینگونه شد که جاوااسکریپت به بخش اصلی توسعه وب وارد شد و جزوی از اصلی ترین ها شد از این رو همه مرورگر های موجود در بازار این امکان را برای خود به وجود آوردند که کدهای جاوا اسکریپت را بتوانند بخوانند و پردازش کنند. بسیاری خودشان توسعه دادند و بسیاری دیگر از موتورهای موجود استفاده کردند هر شرکت برای خودش یک موتور پردازش جاوااسکریپت را توسعه داد که هر کدام با لایسنس های مختلف منتشر شده اند برخی رایگان و اوپس سورس می باشند و برخی نیز تحت لیسانس و متعلق به خود کمپانی سازنده می باشند در زیر لیست معروف ترین موتور هایی که برای جاوااسکریپت نوشته شده اند را آورده ایم:

  • Rhino ( توسعه داده شده توسط بنیاد موزیلا به وسیله جاوا ،‌ اوپن سورس )
  • SpiderMonkey ( اولین موتور جاوااسکریپت که بروی نت اسکیپ بود )
  • V8 ( موتور جاوااسکریپت گوگل کروم که توسط گوگل در دانمارک ساخته و توسعه داده می شود )
  • JavaScriptCore ( اوپن سورس ، موتور جاوااسکریپت اپل سافاری )
  • Chakra ( موتور جاوااسکریپت اینترنت اسکریپت با نام JScript9 )
  • Chakra ( موتور جاوااسکریپت مایکروسافت EDGE مرورگر جدید مایکروسافت که جایگزین اینترنت اکسپلورر شد و نام موتور آن نیز به JavaScript تغییر نام داده شده است )

نوشتن با جاوااسکریپت اگر C و بقیه زبان های مشابه آن را بدانید خیلی راحت است چرا که سینتکس های آن کاملا شبیه به زبان های رایج از جمله سی پلاس پلاس است دستوارتی همچون if while foreach for و بقیه موارد نیز به راحتی قابل فهم می باشد . جاوااسکریپت زبانی شی گرا است اما در آن نمی توانید کلاس بسازید در واقع در آن می توانید یک شی بسازید و سپس از آن شی یک کپی بگیرید در در جاهای دیگر فراخوانی کنید و استفاده کنید در حقیقت جاوااسکریپت زبان ProtoType است که در آن امکان شی گرایی تماما وجود دارد.

ساختار زبان جاوااسکریپت بسیار قابل فهم و ساده طراحی شده تا برنامه نویسانی که تازه با این زبان آشنا می شوند احساس غریبی نکنند بسیار شبیه به سی  می باشد به عنوان مثال اگر بخواهیم مقداری را در کنسول مروگر چاپ کنیم به صورت زیر است:

این کد را می توانید در بخش Body یا Head کد html خود وارد کنید سپس به مرورگر بروید و F12 را بزنید بخش کنسول را باز کنید خواهید دید که کلمه سلام دنیا در آن چاپ شده است.

اما برای راحت تر شدن کار ها امروزه کتابخانه های بسیاری از توابع برای کارهای مختلف آماده شده این کتابخانه که بیش از ۹۰ درصد آن ها رایگان و اوپن سورس می باشند توسط توسعه دهندگان ساخته شده اند که برنامه نویس به وسیله آن خیلی سریع تر می تواند خواسته خودش را در جاوااسکریپت پیاده سازی کند از این رو برای کار با جاوااسکریپت بهتر است که حتما بنا به هدفی که دارید یکی از این کتابخانه ها را استفاده کنید از معروف ترین آن ها می توان به jQuery اشاره کرد که بیش از ۱۰ سال پیش ساخته شده و امروزه در بیش از ۸۰ درصد وب سایت های جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 19 اکتبر 2016

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.