مردان وردپرس خبر خداحافظی با یاهو مسنجر‌، ۱۸سال فعالیت پر فراز و نشیب

yahoo_messenger-logo - wmpen.ir

طی اعلام رسمی یاهو قرار است پس از ۱۸ سال از آغاز به کار یکی از خاطره انگیز ترین نرم افزار های پیام رسان جهان، وضعیت آنلاینش رو به خاموشی برود و برای همیشه خاموش شود. یاهو مسنجر پیام رسانی که قدیما ها خاطره دارند و جدید تر ها تنها نام آن را شنیده اند اگر از آن کاربران روز های اول اینترنت باشید به یاد خواهید آورد که روزگاری حتی بردن اسم چت روم نیز افتخاری محسوب می شد و این که اگر شما در آن حضور می داشتید خود افتخاری به مانند رفتن به کره ماه می بود زمانی که یاهو مسنجر تمام قد همه نیاز های شما را برآورده می کرد، پایه گذار بسیاری از اصطلاحات چتی به مانند ASL و emotions (‌ شکلک )‌ هایی که از آن دوره به ارث مانده اند و بسیاری موارد دیگر. اما در این بخش به مناسبت خاموش شدن یاهو مسنجر قصد داریم تاریخچه این نرم افزار را بررسی کنیم و شایان ذکر است اعلام کنیم که طبق گفته های شرکت یاهو قرار است نرم افزار های جدید جایگزین این سرویس شوند و از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۶ (‌ ۱۵ مرداد ۹۵ )‌ دیگر امکان لاگین شدن و ارسال پیام با یاهو مسنجر امکان پذیر نیست.

در ۹ مارس ۱۹۹۸ اولین نسخه از این نرم افزار با نام Yahoo Pager به طور رسمی از طرف غول دنیای اینترنت آن زمان عرضه شد نرم افزاری که توانایی ارسال پیام، لیست دوستان، بلاک کردن کاربران مزاحم، اعلام وضعیت آنلاین کاربران، و اعلام دریافت پیام جدید را دارد بود.

اما چند سالی زمان لازم بود تا یاهو بازاریابی های خود را در این زمینه انجام دهد و آماده به روز رسانی های سریع تر و افزودن امکانات جدید باشد، در ۱۷ آگوست ۲۰۰۰ نسخه ۳ ارایه شد در ۱۷ نوامبر همان سال نسخه ۳.۵ بروزرسانی شد و ۸ می ۲۰۰۱ نسخه ۴ و بلافاصله نسخه ۴.۱ عرضه شد. در نسخه ۵ که در نوامبر سال ۲۰۰۱ عرضه شد امکان animation emotion به این سیستم افزوده شد که موجب محبوبیت بیشتر آن شد. در سال ۲۰۰۳ یاهو گستره سرویس خود را افزایش داد و نرم افزارش را برای سیستم های مک و لینوکس نیز عرضه کرد.

در نسخه ۶ که در آگوست ۲۰۰۴ عرضه شد یاهو اعلام کرد که دیگر از ویندوز های ۹۵ و NT پشتیبانی نمی کند، و پس از آن نسخه ۶.۱ را ارایه کرد که شامل رفع ایراد هایی بود.

اما شگفت انگیز ترین نسخه از این نرم افزار در ۸ آگوست ۲۰۰۵ رونمایی شد نسخه ۷ از این سرویس که با خود بسیاری از توانایی هایی را آورده بود که آن روزها چندان موجود نبود، در ابتدا نام این نرم افزار به Yahoo Messenger With Voice تغییر کرد، امکان گرفتن و انداختن عکس و ویدیو در چت، امکان تماس بین دو کامپیوتر، Voicemail، Ringtones، گرازش هرزنامه، افزودن امکان تب جدید، شکلک های جدید، و امکانات دیگر که افزوده شده بودند.

یاهو دوباره در اکتبر ۲۰۰۶ با ارایه نسخه ۸ نام این سرویس را به همان Yahoo Messenger تغییر داد.

در نسخه های بعدی امکان مکالمه ویدیویی نیز عرضه شد همچنین امکان بازی آنلاین، تغییر پوسته های چت، ساخت چت روم های گروهی، و بسیاری از امکانات دیگر موجب شد یاهو به کامل ترین سیستم چت بین دو کامپیوتر تبدیل شود.

اما همه این ها برای PC باز ها خوب بود ولی زمانی که سیستم های گوشی های هوشمند عرضه شد بیشتر کاربران جدید و قدیم به استفاده از این سرویس ها بروی گوشی های هوشمند پرداختند چرا که بزرگترین مزیت آن قابل حمل بودنش بود و هرجایی می توانستی از آن استفاده کنی، اما در این زمینه یاهو بسیار دیر عمل کرد و زمانی هم که وارد بازار پیام رسان ها بروی گوشی های هوشمند شد دیگر رقیب ها بسیاری وجود داشت و یاهو هرگز نتوانست با آن ها مقابله کند، دلیل دیگر کم شدن محبوبیت یاهو مسنجر شبکه های اجتماعی بودند که از سال های ابتدایی ۲۰۰۰ به وجود آمدند اما از سال های ۲۰۰۶ به بعد بیشتر مورد استقبال کاربران قرار گرفتند و همین موجب باعث شد که یاهو دور تر و دور تر شود.

در بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ نسخه های ۹ ۱۰ ۱۱ ارایه شدند اما همه نتوانستند از سیل وجود رقبای جدید بر آیند و اینگونه شد که یاهو رفته رفته کاربرانش را از دست داد و نهایتا در تاریخ ۱۱ ژون سال ۲۰۱۶ مدیران این شرکت اعلام کردند که دیگر قصد ندارند سرویس یاهو مسنجر را ارایه کنند.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 11 ژوئن 2016

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.