مردان وردپرس شی گرایی شی گرایی در PHP بخش دوم : شی گرایی چیست ؟

%d8%b4%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-php-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%af%d9%88%d9%85-%d8%aa%d8%b4%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%9f-wpmen

همانطور که در قسمت قبلی در خصوص تاریخچه شکل گیری شی گرایی صحبت کردیم در این بخش می خواهیم در خصوص شی گرایی صحبت کنیم و این که چرا استفاده از شی گرایی در روند ساخت برنامه کمک شایانی به برنامه نویس و در کل به رشد برنامه می کند ، با مردان وردپرس همراه باشید.

شی گرایی در حقیقت بر گرفته از الگوی جهان واقعی است که هر چیزی (‌ شی ) از چیزی دیگری به وجود آمده است و اگر به جهان نگاهی کنید خواهید دید که همه آنچه در هستی وجود دارد از چیزی به مانند خودش به وجود آمده است البته در برخی مواقع آنقدر این چرخه طولانی بوده که و زمان های زیادی از شکل گیری ها گذشته که دیگر شاید اصلا شبیه به اجداد خود نباشند. در کل شی گرایی به مباحثی همچون وراثت اشاره بسیاری می کند. اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم بهتر است اینگونه ادامه دهیم که در شی گرایی یک کلاس ساخته می شود و به آن خصوصات داده می شود ممکن است این خصوصیات تابع و یا مقادیر از متغییر ها باشند سپس در جایی که نیاز به آن داریم از روی آن کلاس یک شی می سازیم و به نوعی فرزندی از آن کلاس را به وجود می آوریم در این بین می توان یک کلاس را از کلاسی دیگر نیز ساخت و بسیاری کارهای دیگر که در ادامه آموزش ها به خوبی به آنها خواهیم پرداخت.

توضیحات کلی در خصوص شی گرایی و معنی کلمات موجود در آن را می توان به شرح زیر بیان کرد:

  • Class : ساختاری از داده را نشان می دهد که تشکیل شده است از تعدادی تابع و متغییرهایی
  • Object : نمونه ای ( شی )  از یک کلاس است که در مکانی که نیاز به آن داریم از روی آن ساخته ایم.

 

در زیر یک نمونه ساده از یک کلاس را آورده ایم :

 

در کد بالا همانطور که مشاهده می کنید یک کلاس به نام wpmen را ساختیم سپس به آن یک متغییر اختصاص دادیم و مقدار آن متغییر را نیز مشخص کردیم. پس از آن یک تابع نیز به نام method به این کلاس دادیم.

پس از آن که کلاس را ساختیم نیاز به این داریم که از کلاس موجود یک شی ایجاد کنیم که با کلمه کلیدی new این کار را کردیم و نام شی را نیز new گذاشتیم سپس از شی موجود تابع method را فراخوانی کردیم در این بین تابع method اجرا شد و مقدار متغییر را برگرداند ما نیز با echo آن را چاپ کردیم.

به همین سادگی یک کلاس به نام wpmen و یک شی از روی آن به نام method را ساختیم

در قسمت بعدی در خصوص میدان دید در شی گرایی  صحبت خواهیم کرد.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 22 نوامبر 2016
برچسب ها:, , , , , , , , , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خبرهای کوتاه