مردان وردپرس شی گرایی شی گرایی در PHP بخش پنجم : ارث بری

%d8%b4%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-php-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d9%be%d9%86%d8%ac%d9%85-%d8%a7%d8%b1%d8%ab-%d8%a8%d8%b1%db%8c-this-wpmen

در قسمت قبلی در خصوص کلمه کلیدی This و نحوه استفاده از آن توضیح دادیم در این جا می خواهیم در خصوص قلب شی گرایی که به وراثت ( Inheritance ) معروف است صحبت کنیم با مردان وردپرس همراه باشید.

بحث وراثت در شی گرایی را با یک مثال کوتاه آغاز می کنیم:

فرض کنید که یک کلاس تعریف کرده اید به نام انسان حال می خواهید از این کلاس تکثیر کنید اما می دانیم که انسان های متفاوتی وجود دارند پس باید برای هرکدام یک کلاس جدا بنویسیم؟خیر اینطور نیست ما می توانیم یک کلاس انسان تعریف کرده و در داخل آن ویژگی ها و خصیصه های انسان را در آن تعریف کنیم مثلا دست و پا و … حال می توانیم یک کلاس دیگر تعریف کرده و از کلاس بالایی به ارث ببرند مثلا کلاس جنسیت که مرد یا زن بودن را تشخیص دهد.پس در نتیجه  در ارث بری object ها و property های  یک کلاس را می توان برای یک کلاس دیگر نیز بکار برد.البته به غیر از property  محافظت شده ( private ) که بیرون از کلاس هیچ تعریفی ندارد.

نکته : تفاوت protected  و private در این است که ما از protected میتوانیم در ارث بری استفاده کنیم اما از private نمی توان . در واقع متغیر  private خارج از کلاس هیچ تعریفی ندارد.

مزیتهای ارث بری  (inheritance)  در شیء گرایی :

  • در هنگام ساخت یک کلاس ممکن است کلاس های دیگر با متغیر های مشابه وجود داشته باشند، که ارث بری کمک بسزایی در این زمینه به برنامه نویسان می کند.
  • امکان خطایابی در کلاس ها بسیار راحت تر می باشد.

کلمه کلیدی extends

حال ما می خواهیم یک کلاس تعریف کرده و یک کلاس دیگر از آن ارث بری نماید می توانیم با استفاده از کلمه کلیدی extends  این کار را انجام دهیم به مثال زیر توجه فرمایید.

 

در اینجا قصد داشتیم با توضیح کوتاه و مثالی کاربردی نمایش دهیم که ارث بری در PHP به چه صورت امکان پذیر و پیاده سازی می شود.

در قسمت بعدی در خصوص static در شی گرایی صحبت خواهیم کرد.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 22 نوامبر 2016
برچسب ها:, , , , , , , , , , , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

خبرهای کوتاه