مردان وردپرس مقاله معرفی نسخه های HTML

%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d9%86%d8%b3%d8%ae%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-html-wpmen

در طول عمر نسبتا کوتاه وب ، تکنولوژی های مختلفی برای ایجاد صفحات وب معرفی شد اما نمیتوان از نقش اساسی و بسیار مهم HTML به عنوان آغازگر و در حین سادگی که اهمیت فراوانی برای درست کردن صفحات اینترنتی دارد را در نظر نگرفت ، فراگیر شدن بر همه مفاهیم و جنبه های این زبان برای یک طراح سایت اهمیت بالایی دارد و می بایست بر آن نیز تسلط کافی داشته باشد. از سال ۲۰۰۸ ، HTML5 قوت گرفت و عناصر جدیدی در آن تعریف شد و از آنجایی که برنامه نویسی تحت وب مجموعه ایی از توانمندی های مختلف است قصد داریم شما را به یادگیری آخرین نسخه HTML دعوت کنیم اما ابتدا در و در این بخش می خواهیم بپردازیم به معرفی نسخه های مختلف از HTML که به صورت رسمی معرفی شده اند با مردان وردپرس همراه باشید.

معرفی نسخه های HTML
HTML 2.0 :

 بنیاد IETF این نسخه را در سال ۱۹۹۵ استاندارد سازی نمود که اولین حالت واقعی با ویژگیهای HTML در همان سال رقم خورد.

HTML 3.2 :
این نسخه از HTML پیشنهاد W3C ( کنسرسیوم جهانی وب )  در سال ۱۹۹۶ بود که در ۱۴ ژانويه ۱۹۹۷ منتشر شد و چون هماهنگی زیادی با مرورگرها در سیستم عامل ها داشت که قادر بود رضایت همه کسانی که در زمینه وب سرمایه گذاری کرده بودند را به خود جلب نماید و به همین منظور برای هدف های زیادی در وب توسعه یافت ، از ویژگی های این نسخه اضافه شدن اپلتها ، جدول ها ، بکار بردن گرافیک ها و رنگ ها که قابلیت بهره برداری بیشتری را داشته باشد و در این نسخه فرمول های ریاضی بطور کامل بکار میرفت اما برای ایجاد قالب بندی صفحه ، بایستی از تگ ها و یا کدنویسی بیشتری استفاده می شد که صفحاتی که به این حالت ایجاد می شدند بارگذاری آن کاهش و حجم صفحات بسیار افزایش پیدا میکرد.

HTML 4.0 :
به طور کلی این نسخه با صفحه شیوه ها ( StyleSheets ) ، اسکریپت ها ( Scripting ) ،  فریم ها ( Frames ) ، تعبیه آبجکت ها ( embedded Objects )  توسعه یافت و بازده ایی آن بیشتر در فرم ها و جدول ها معرفی گردید ، جستجوی بهتری از متون چپ به راست و راست به چپ را فراهم نمود ، تا همه مردم دنیا با هر زبانی و در هرجا بتوانند این زبان را منتقل کنند و افراد کم توانان تر هم استفاده از وب را تجربه کنند.

HTML 4.0.1 :
در بیست و چهارم دسامبر سال ۱۹۹۹ برای رفع برخی از اشکالات که در نسخه قبلی بوجود آمده ، کمی با نسخه قبلی خود HTML 4.0 تفاوت دارد اما هماهنگی زیادی با نسل های جدید و زبان وب را دارا است.
ویژگیهای HTML4 که به چهار دسته تقسیم میشود:

 • تایید از انواع زبان ها و کاراکتر ها :
  مهمترین ویژگی HTML4 پشتیبانی از انواع زبان هاست که تا قبل از آن فقط امکان ایجاد به زبانهایی مثل انگلیسی و فرانسوی ( چپ به راست ) بود اما این نسخه امکان استفاده از زبانهای عربی و فارسی ( راست به چپ ) را نیز فراهم کرده است.
 • استفاده از برگه های سبک آبشاری :
  از ویژگی های آن میتوان به Stylesheet ها برای کنترل و نمایش صفحات توسط طراحان و کاربران اشاره کرد که تا قبل این نسخه طراحان امکانات کمتری بر نحوه نمایش صفحات خود را داشتند.
 • جای دادن زبان های اسکریپتی :
  از دیگر امکانات آن میتوان به استفاده زبانهای اسکریپتی در محتویات صفحات HTML برای ایجاد صفحات پویا اشاره نمود.با استفاده از این زبان می شود بر نحوه عناصر موجود در یک صفحه ( Web Page ) کنترل داشت و معیین کرد که عنصرها در مقابل رفتارهای کاربر چه واکنشی را از خو نشان دهد.
 • جداول :
  از دیگر کاربرد های آن میتوان بکارگیری جدول ها اشاره نمود که برای نظم دهی و قالب بندی اطلاعات مورد استفاده قرار میگیرد.

HTML5 :
این نسخه یک زبان نشانه گذاری است و امکاناتی که در نسخه قبلی موجود بود در این نسخه بهبود یافته است و همچنین API های ( استفاده از دستورات بر پایه API راهی است برای خلاصه کردن دستورات پیچیده که در پس زمینه اجرا میشود ) اسکریپت نویسی جدیدی نیز به آن اضافه گردیده و این نسخه شامل تمامی عنصرهای HTML4  و XHTML 1.0 میباشد که اصول پایه ایی مدنظر گرفته شده است تا با تمامی پلتفرم ها به خوبی کار کند. وبسایتهای امروزی شبیه به یک نرم افزار عمل می کنند و بسیاری از توسعه دهندگان وب نیز به سمت وب سایت با این اصول پیش میروند.
این نسخه در شروع با دو نسخه متفاوت ایجاد شد:
Web Forms 2.0  و Web Apps 1.0 که هر دوی این سند ها به علت تغییر ماهیت وب و نیاز به داشتن نرم افزارهای تحت وب سریعتر، کارآمدتر و قابل نگهداری تر ایجاد شد قابلیت های فرم ها که شبیه به نرم افزارهای کامپیوتری رومیزی است که قلب نرم افزارهای تحت وب بشمار می آیند. از این رو سمت و سوی HTML5 نیز در راستای همین خواسته هاست که در نهایت این سند با هم ادغام شدند تا چیزی ایجاد شود که ما در حال حاضر آن را با نام HTML5 میشناسیم.
از ویژگیهای HTML5 میتوان به راحتی استفاده اینترنت در گوشی و تبلت ها توسط کاربران ، استفاده از ویدئو و صوت در سایت و… را نام برد.
در سری آموزش های بعدی که در خصوص HTML خواهد بود بیشتر تلاشمان این است که بروی آخرین تکنولوژی موجود یعنی HTML5 تمرکز کنیم و موارد و نکات کلیدی استفاده از آن را ارایه خواهیم کرد.

تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۴ دی ۱۳۹۵
منبع :‌ مردان وردپرس
محمد آزادی

هرکس خواهان موفقیت است باید بهای آن را پرداخت کند و بداند شکست پله ایست برای پیروزی.

Advertising MiSaCo.

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.