خبرهای کوتاه
مردان وردپرس معرفی پلاگین معرفی پلاگین وردپرسی WP-DB-Backup

یکی از بخش های اصلی یک وبسایت که به قول بعضی از نان شب واجب تر است پشتیبان گرفتن از سایت یا همان بک آپ (backup) می باشد. Backup‌ یا نسخه پشتیبان ، اطلاعات سایت را  به روشهای مختلف و با استفاده از نرم افزارهای مختلف پشتیبان تهیه کرده  تا در صورت از دست دادن اطلاعات بتوان آنها را برگرداند.بک آپ یک نسخه کپی شده  از سایت در هر جای دیگر می باشد که در صورت بروز خرابی بتوان اطلاعات را بازگرداند 

دلایل گرفتن نسخه پشتیبان (backup)
۱- در برابر برخى خرابى احتمالى دیسك سخت یا سرویس دهده پرونده، دیسك هاى سخت (hard disks)اغلب به طور كامل خراب شده و تمام اطلاعات را از بین  مى برند. با بک آپ گیری ، مى توان پرونده ها و فهرست ها را از كپى پشتیبان مجددا بارگذارى کرد. یك پشتیبان بیمه اى در برابر خرابى و اثرات دیسكت بر روى هزارها یا ده ها هزار پرونده موجود بر روى سرویس دهنده پرونده  می باشد.
۲- حفاطت بر اثر حذف تصادفى پرونده ها یا فهرستها، در هر حال، اگر به اشتباه پرونده یا فهرستى حذف شده  باشد ، مى توان یك كپى از آخرین پشتیبان را بازیابى کرد.
۳- به عنوان بایگانى در انتهاى یك پرونده  در انتهاى یك دوره مالى و یا یک دوره سالانه.

پشتیبان گیری سایت ها بر عهده خود مدیران سایت ها بوده و بر اساس نیاز دوره پشتیبان گیری را تعیین می کنند و عمل پشتیبان گیری باید به طور مداوم انجام گیرد.وردپرس نیز این امکان را با پلاگین WP-DB-Backup به مدیران سایت ها این امکان را می دهد بسته به نیاز خود بتوانند در دوره ای که تعیین می کنند فایل پشتیبان گرفته شود به عنوان مثال شخصی دوست دارد در روز ۲ بار و دیگری دوست دارد در هفته ۳ بار از فایل ها پشتیبانی بگیرید.نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هاستی (host) که انتخاب کرده اید ظرفیت گرفتن فایل بک آپ را دارد و یا خیر که اگر نداشته باشد شما باید به صورت دستی فایل ها را دانلود کنید، پس در انتخاب هاست مناسب و مورد اعتماد  دقت لازم را به عمل بیاورید.

و توصیه ما به شما اینست که برای بک آپ گیری وقت بگذارید و هرچند وقت یکبار فایل های پشتیبان را در کامپیوتر شخصی تان دانلود کرده و بتوان از آن در سیستم تان یک پشتیبان داشته باشید .استراتژی های بک آپ گیری را رعایت کنید که در زیر به اختصار به آنها توضیح می دهیم.

 

استراتژی تهیه نسخه پشتیبان
 تهیه نسخه پشتیبان ضروری و لازم است. هر چه که زمان می گذرد، افراد و شرکت ها با حجم بالا و غیر قابل کنترلی از اطلاعات روبرو می شوند، که منظم سازی و دسته بندی آنها روز به روز سخت تر شده و مهمتر اینکه بدون حمایت لازم رها شده اند. با این تفاسیر مهمترین نکته در پشتیبان گیری، برنامه ریزی برای یک استراتژی صحیح و کارآمد است، تا در گذر زمان و با بالا رفتن حجم اطلاعات، کارایی لازم را داشته باشد.پیشنهاد برای برنامه ریزی و تدوین یک شیوه نامه مدون برای تهیه نسخه پشتیبان، رعایت این ۴ مورد است:

۱- برای انتخاب برنامه یا سرویس پشتیبان گیری مناسب، وقت بگذارید.
مطالعه  نقدها و مطالب معرفی برنامه های پشتیبان گیری مختلف و شناخت و مقایسه  قابلیت های  آنها با هم. حتی برای تهیه برخی نسخه ها هزینه مالی نیز در نظر بگیرید. گاهی اوقات نسخه اصلی یک برنامه مناسب و یا هزینه سالیانه یک سایت مطمئن بیش از ۳۰ یا ۴۰ هزار تومان نیست. اما قیمت اطلاعاتی که نگهداری می کنید بسیار بیشتر از این خواهد بود.

۲- برنامه ریزی مشخصی برای تهیه بک آپ داشته باشید.
بسیاری از برنامه های پشتیبان گیری امکان زمان بندی و انجام خودکار پشتیبان گیری را هم دارند. از این قابلیت به صورت بهینه استفاده کنید. تهیه یک جدول زمانی برای بک آپ گیری وقت زیادی نیاز ندارد. بسته به اهمیت و حجم اطلاعات و یا نوع اطلاعت  می توان درباره بازه زمانی تهیه نسخه پشتیبان تصمیم گرفت .

۳- از سلامت نسخه پشتیبان و امکان بازیابی آن اطمینان یابید.
حتی اگر طبق برنامه مشخص و درستی، نسخه پشتیبان لازم را در اختیار داشته باشید، چه تضمینی است که در موقع لزوم نسخه پشتیبان به درستی عمل کند؟! راه حل، استفاده از برنامه هایی است که نسخه پشتیبان را به صورت بیت به بیت تست می کنند. این نرم افزارها بعد از تهیه نسخه پشتیبان، به صورت خودکار سلامت اطلاعات و قابلیت بازیابی آنها را به صورت دقیق کنترل می کنند تا مطمئن شوند این وسط حتی یک بیت اطلاعات هم ایرادی نداشته باشد.

۴- سلامت ابزار نگهداری نسخه پشتیبان را کنترل کنید.
اگر  بهترین برنامه بک آپ گیری  را در اختیار داشته و هر ساعت از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کرده باشیم  اما میزبان نگهداری اطلاعات  چندان مناسب و مطمئن نباشد  پس محکوم به نابودی می باشیم. دومین نکته برای تست قابلیت بازیابی اطلاعات، استفاده از رسانه و ابزار مناسب ذخیره سازی و کنترل دوره ای آن برای کارکرد صحیح بازیابی است.

از چه فایل هایی باید بک آپ بگیریم؟
یکی از مشکلات کاربران این است که روی این موضوع وقت نگذاشته اند که از چه چیزی پشتیبان گیری کنند.برخی مکان های مهم که نباید فراموش کنید مانند بسیاری از فایل های موجود در سایت  فایل هایی  که  ممکن است عکس، آهنگ، کتاب الکترونیک یا اسناد و مکاتبات متنی باشند و همچنین دیتابیس سایت که بسیار حیاتی می باشد. در صورتی که آنها را تا حد امکان در یک جا نگه دارید، تهیه نسخه پشتیبان از آنها هم بسیار راحت تر می شود.

 

 می توان با این پلایگن یک فایل  پشتیبان از پایگاه داده وردپرس داشت.

مبتدی ها فایل پشتیبان ندارند،حرفه ای ها  گرفتن فایل  پشتیبان فراموش می کنند.باهوش ها از پلاگین پشتیبان استفاده می کنند.

با استفاده از پلاگین WP-DB-Backup می توان یک نسخه پشتیبان از پایگاه داده سایت داشته تا در صورت هرگونه حادثه ای یک پشتیبان از فایل های سایت  داشته و دچار خسران نشد.همچنین با زمان بندی می توان در خودکار سازی پشتیبان گیری بهره بیشتری داشت.همچنین فایل های پشتیبان قبلی را نیز می توان با تنظیمات کاری کرد که به طور خودکار حذف شوند تا فضای هاست را بیهوده اشغال نکنند.

Source Code on GitHub

 سایت های بسیاری درباره این پلاگین بد گفته اند و آن را نا امن خوانده اند.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : ۵ مهر ۱۳۹۵
برچسب ها:, , ,

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.