مردان وردپرس امنیت وردپرس امنیت وردپرس ، حذف فایل های غیر ضروری وردپرس

https://wpmen.ir/

با سلام خدمت کاربران گرامی سایت مردان وردپرس.در بخش امنیت وردپرس ، سعی بر این شده تا تمام موارد مربوط به امنیت گفته شود.حال ممکن است بخشی از این موارد بعدا به امنیت اضافه شود مانند همین قسمت امروز.در قسمت های گذشته ما درباره امنیت وردپرس و بررسی امنیت سایت با استفاده از سایت ها و پلاگین ها پرداختیم و تنظیماتی هم انجام دادیم..در این قسمت از امنیت وردپرس به بررسی حذف فایل های غیر ضروری وردپرس بعد از نصب آن می پردازیم.

همانگونه که می دانید وردپرس برای نصب به فایل های راه انداز نیاز دارد،اما مانند برنامه دیگر نیست که فایل نصبی جدا از سایت باشد بلکه با یک سری فایل راه انداز تنظیمات کلی را  مانند تنظیمات پایگاه داده و…انجام می دهد.

چند فایل در وردپرس وجود دارد که پس از نصب می توان آنها را حذف کرد.بعد از راه اندازی وردپرس دیگر نیازی به این فایل ها نیست و این موارد نباید در سایت قرار داسته باشند چون می توانند سایت را آسیب پذیر کنند. اگر سایت به صورت آنلاین است می توانید با یکی از نرم افزار های انتقال فایل به هاست اصلی مانند  FileZilla کار می کنید کافیست به بخش سایت خود رفته و برای پاک کردن فایل ها موارد زیر را حذف کنید.

حذف فایل های غیر ضروری 


حذف فایل wp-config-sample.php 

فایل wp-config-sample.php ، یک نمونه برای تنظیمات پیکر بندی پایگاه داده سایت و برخی کارهای دیگر می باشد.اما بعد از نصب وردپرس ، به طور خودکار فایل wp-config.php ساخته می شود و wp-config.php وظیفه پیکر بندی را بر عهده دارد.هر دوی این فایل ها در ریشه اصلی سایت وجود دارند که می توانید آن ها را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

امنیت وردپرس

حال بعد از راه اندازی وردپرس ، دیگر نیازی به فایل wp-config-sample.php نداریم و این فایل را از پوشه سایت خود حذف می کنیم.توجه داشته باشید که بعد از راه اندازی این فایل را پاک کنید.


حذف فایل readme.html

فایل readme.html نیز در ریشه اصلی سایت می باشد.این فایل اطلاعات عمومی درباره نصب و راه اندازی، ارتقاء، سیستم مورد نیاز و منابع را فراهم می کند.

همچنین این فایل نسخه وردپرس سایت در حال اجرا را نمایش می دهد، که این  می تواند توسط هکرها مورد برای بهره برداری و آسیب پذیری از سایت مورد استفاده قرار گیرد.پس این فایل را نیز حذف کنید

دقت داشته باشید هر زمانی که وردپرس را آپدیت می کنید این فایل دوباره باز می گردد و باید آن را حذف نمایید.


حذف فایل /wp-admin/install.php

این فایل برای اولین بار هنگام نصب وردپرس استفاده می شود که شامل فرمی که عنوان وبلاگ ، رمز عبور و نام کاربری و … را وارد می کنید می شود.بعد از نصب می توانید این فایل را نیز حذف کنید.بعد از راه اندازی به پوشه wp-admin رفته و فایل install.php را حذف کنید.در این قسمت آموختیم که باید فایل های غیر ضروری را از سایت خود حذف کنیم که شامل موارد زیر می باشد.

  • حذف فایل wp-config-sample.php 
  • حذف فایل readme.html
  • حذف فایل /wp-admin/install.php
منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 3 فوریه 2017
یک نظر برای 1

امنیت وردپرس ، حذف فایل های غیر ضروری وردپرس


  1. تشکر؛ مقاله مفیدی بود.

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.