مردان وردپرس امنیت وردپرس امنیت وردپرس ، تمام تنظیماتی که باید درباره فایل wp-config بدانید ، قسمت ۲

با سلام خدمت کاربران گرامی مردان وردپرس ، در قسمت  امنیت وردپرس ، تمام تنظیماتی که باید درباره فایل wp-config بدانید ، قسمت ۱ به بررسی برخی از تنظیمات فایل wp-config پرداختیم.حال به ادامه این مبحث می پردازیم.

جهت یاد آوری ، wp-config.php یکی از فایل های هسته وردپرس می باشد. این فایل شامل اطلاعاتی در مورد پایگاه داده مانند نام (معمولا localhost), نام کاربری و گذرواژه هاست می باشد. این اطلاعات به وردپرس اجازه ذخیره سازی و دریافت اطلاعاتی (مثل پست ها, کاربران, تنظیمات و …)  را داده و با پایگاه داده در ارتباط می باشد. از این فایل همچنین برای تعریف تنظیمات پیشرفته برای وردپرس نیز استفاده می شود.
wp-config


Absolute Path Settings

این قسمت از فایل wp-config مسیر مطلق می باشد که پس از آن در متغیرها راه اندازی وردپرس استفاده می شود و فایل ها را  تعریف می کند. لازم نیست چیزی را تغییر دهید.


Language Configuration

همانطور که می دانید نمایش تمام اطلاعات به طور پیش فرض زبان انگلیسی است. با این حال، تنها با تغییر یک کد ساده،می توان زبان دیگری را استفاده کنید.

کد زیر را پیدا کنید 

define('WPLANG', '');
define('WPLANG', '');

 

 WPLANG، نام فایل ترجمه (mo.) را تعیین و گزینه ی LANGDIR،  نام پوشه ای که فایل ترجمه در آن قرار دارد را تعیین می کند. اگر LANGDIR تعریف نشود، وردپرس، فایل زبان که توسط WPLANG تعریف شده است را ابتدا در پوشه ی wp-content/languages و سپس در پوشه ی wp-includes/languages جستجو می کند.

مانند 

کد زبان را می توانید از Language-Codes مشاهده کنید.

Wordpress-Internationalization-Localization


Blog and site address

در وردپرس می توان آدرس وبلاگ وردپرس و آدرس سایت را مشخص کرد. با این حال، این فرایند به دلیل  پاسخ  به دریافت پرس و جو های پایگاه داده دیر تر اجرا می شود اما بسیار کاربردی می باشد.این بهبود بزرگ در تکنولوژی وردپرس از نسخه ۲.۲، بوده که با آن پایگاه داده بدون هیچ تغییری انجام می شود.یکی از مزیت های این کار اینست که بخواهید دامنه سایت خود را تغییر دهید .با استفاده از این دو گزینه می توان دامنه سایت را به راحتی تغییر داد

مسدود کردن درخواست های خارجی

اگر می خواهید سایتتون رو منتقل کرده و در مورد چگونگی تغییر URL وب سایت از طریق phpMyAdmin اشنایی ندارید، می تونید کد زیر را به wp-config.php اضافه کرده  تا تنظیمات پایگاه داده نادیده گرفته شود. بعد از آن می توانید تنظیمات پایگاه داده را انجام دهید

define('WP_HOME', 'http://www.yolotheme.com');
define('WP_SITEURL', 'http://www.yolotheme.com');

البته این تنظیمات را می توان از طریق پنل وردپرس نیز انجام داد که در قسمت settings (تنظیمات) و در قسمت تنظیمات عمومی WordPress Address و site Address را وارد نمایید

general_settings


Increase PHP memory

افزایش میزان حافظه مختص به php

از وردپرس ۲٫۵، گزینه ای با نام WP_MEMORY_LIMIT  این امکان را می دهد که اندازه ی حداکثر حافظه ای مصرفی توسط php را تعیین کنید.این گزینه تنها حافظه ی php مصرفی توسط وردپرس را افزایش داده و به کاربرد های دیگر کاری ندارد. بطور پیشفرض، وردپرس سعی در تنظیم مقدار حافظه ی تخصیص یافته را تا ۳۲Mb دارد (کد آن در ابتدای فایل wp-settings.php وجود دارد)، بنابر این تنظیم دستی این مقدار در فایل wp-settings.php باید بیشتر از ۳۲Mb باشد.

لطفاً توجه داشته باشید، اگر هاست شما اجازه ی افزایش مقدار حافظه ی تخصیصی برای php را به شما ندهد، این گزینه عمل نخواهد کرد. در این شرایط باید با هاست خود برای افزایش این مقدار تماس بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که بیشتر هاست ها این مقدار را روی ۸Mb تنظیم می کنند.

به مثالهای زیر توجه کنید:

 

Memory-Limit


Changing MySQL Port and Sockets in WordPress

گاهی پیش می آید ، وردپرس برای ارائه  خدمات میزبانی خود از پورت جایگزین برای میزبان خروجی استفاده می کند و سپس  باید مقدار DB_HOST خود را که شامل شماره پورت می باشد تغییر دهیم. توجه داشته باشید، بری اینکار نیاز به افرودن یک خط جدید نداشته و کافیست در داخل فایل wp-config.php مقدار DB_HOST  را به پورت دلخواه تغییر دهید.مانند مثال زیر

همچنین یکی از جالبترین ترفندهای فایل wp-config.php، توانایی تشخیص نوع هاست است

define(‘DB_HOST’, $_ENV{DATABASE_SERVER});

با قرار دادن کد بالا در فایل wp-config.php به صورت دستی، امکان تشخیص و سازگاری با هاست های مختلف را فراهم خواهید کرد.


MySQL Settings in wp-config.php File

ساختار نویسه پایگاه داده

از وردپرس ۲٫۲ به بعد، گزینه ی DB_CHARSET برای تعیین نوع ساختار نویسه جداول پایگاه داده MySql اضافه شده است. مقدار پیشفرض آن utf8 می باشد که نباید بدون آگاهی به عواقب آن، تغییر داده شود. توجه کنید که Unicode UTF-8 بسیاری از زبانهای اروپایی و همچنین زبان فارسی را پشتیبانی می کند، بنابراین مقدار DB_CHARSET را utf8 باقی بگذارید و برای زبان مورد نظر خود مقدار مناسب را در گزینه ی DB COLLATE به کار ببرید.

  • اخطار به کسانی که وردرس را از نو نصب می کنند: معمولاً برای زبانهای اروپای غربی مشتمل بر زبان انگلیسی، دلیلی برای تغییر مقدار DB_CHARSET وجود ندارد. اگر مایل به استفاده از ساختار نویسه ی دیگری هستید بخش “ساختارهای پایگاه داده و انطباق پایگاه های داده را مطالعه بفرمایید تا مقدار مناسبی را برای DB_CHARSET بیابید که توسط MySqll پشتیبانی شود.
  • اخطار به کسانی که وردپرس خود را ارتقا می دهند: چنانچه DB_CHARSET و DB_COLLATE در فایل wp-config.php شما وجود  نداشته باشد آنها را به فایلتان اضافه نکنید. مگر اینکه متون مربوط به تغییر نوع ساختار نویسه ی پایگاه داده را مطالعه کنید و آن را کامل متوجه شوید. اضافه کردن DB_CHARSET و DB_COLLATE به فایل wp-config.php برای وبلاگهایی که حاوی مطالب فرستاده شده  هستند ممکن است منجر به بروز مشکلاتی جدی شود – به گفته ی رایان بورن: “پایگاه داده تون می ترکه!”

مثال زیر مقدار پیشفرض و مناسب utf8 را برای وردپرس نشان می دهد:

FIX-WORDPRESS-CHARACTER-ENCODING


انطباق پایگاه های داده (Database collation)

از وردپرس ۲٫۲ به بعد، DB_COLLATE برای تعیین انطباق پایگاه داده (مانند ترتیب ساختار نویسه) به وردپرس اضافه شد. در اکثر موارد، این مقدار باید خالی گذاشته شود تا MySql آن را به طور خودکار، بر اساس نوع ساختار نویسه (DB_CHARSET)، تنظیم کند. برای اکثر زبانهای اروپای غربی، مقدار DB_COLLATE را بر اساس یکی از مقادیر UTF-8 در ساختار نویسه ی یونیکد تنظیم کنید.

  • اخطار به کسانی که وردرس را از نو نصب می کنند: معمولاً برای زبانهای اروپای غربی مشتمل بر زبان انگلیسی، دلیلی برای تغییر مقدار DB_CHARSET وجود ندارد. با خالی گذاشتن آن، MySql هنگام ساختن جداول پایگاه داده، خود این مقدار را تنظیم می کند.
  • اخطار به کسانی که وردپرس خود را ارتقا می دهند: چنانچه DB_CHARSET و DB_COLLATE در فایل wp-config.php شما وجود  نداشته باشد آنها را به فایلتان اضافه نکنید. مگر اینکه متون مربوط به تغییر نوع ساختار نویسه ی پایگاه داده را مطالعه کنید و آن را کامل متوجه شوید. اضافه کردن DB_CHARSET و DB_COLLATE به فایل wp-config.php برای وبلاگهایی که حاوی مطالب فرستاده شده  هستند ممکن است منجر به بروز مشکلاتی جدی شود – به گفته ی رایان بورن: “پایگاه داده تون می ترکه!”

مثال زیر مقدار پیشفرض و مناسب utf8 را برای وردپرس نشان می دهد:


در این قسمت نیز درباره برخی از گزینه های wp-config  صحبت کردیم.در قسمت بعدی درباره برخی از ترفند هایی که می توان به کمک آن وردپرس را ایمن تر کرد صحبت خواهیم کرد.

منبع :‌ مردان وردپرس
تاریخ آخرین بروزرسانی : 31 ژانویه 2017

نظرات خود را اینجا بنویسید

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.